Zwykle objawia jako utrzymujące od dłuższego czasu dolegliwości bólowe w okolicy krzyżowej, nasilające się podczas zmiany pozycji i aktywności fizycznej. Zespół bólowy miednicy mniejszej to coraz częstsza przypadłość, z którą zmagają się kobiety. Poznaj przyczyny tej dolegliwości oraz możliwe sposoby jej leczenia.
Zespół bólowy miednicy mniejszej (chronic pelvic pain – CPP) jest przewlekłym bólem, zlokalizowanym w okolicach podbrzusza, utrzymującym się co najmniej 6 miesięcy. Może mu towarzyszyć dodatkowo ból śródbrzusza, nadbrzusza, krocza, krzyża lub kończyn dolnych. Obecnie wskazuje się, że na CPP cierpi 5-15% kobiet . Z racji tego, że zespół bólowy miednicy mniejszej ma wieloczynnikową etiologię ustalenie dokładnych przyczyn tego schorzenia może być utrudnione. Postawienie odpowiedniej diagnozy wymaga często długotrwałego zaangażowania zarówno ze strony lekarza jak i pacjentki. Istotnymi czynnikami, które należy brać pod uwagę w diagnozie CPP jest charakterystyka odczuwanego przez kobietę bólu oraz jego związku z nieprawidłowościami z innych układów Zakłada się, że ok. 70 % przyczyn dolegliwości związanych z CPP ma nieginekologiczne pochodzenie. Przyczynę nasilających się dolegliwości bólowych należy upatrywać w obrębie układu moczowego, pokarmowego, nerwowego i mięśniowo-szkieletowego. Zespół bólowy miednicy mniejszej często wiąże się z dolegliwościami ze strony pęcherza moczowego i jelit, a także nasila się wraz ze zmianą ruchu. Ponadto należy brać pod uwagę czynniki psychologiczne i społeczne, często współwystępujące z CPP. Znaczenie w rozpoznaniu schorzenia może mieć sytuacja wcześniejszego wykorzystywania seksualnego lub stosowanie wobec kobiety przemocy. Kluczowym aspektem w rozpoznaniu zespołu bólowego miednicy mniejszej jest więc wykonanie szczegółowego wywiadu przez lekarza. Jeśli dostępne dane wskazują na znaczny udział czynników pozaginekologicznych w dolegliwościach bólowych dobrze jest, jeśli kobieta podejmuje dodatkową konsultację z innymi specjalistami – np. gastrologiem, urologiem, fizjoterapeutą lub psychologiem.
Do najczęstszych przyczyn wystąpienia zespołu bólowego miednicy mniejszej zalicza się:
– torbiele (31% przypadków)
– zespól jelita drażliwego (29% przypadków)
– chorobę zapalną (10% przypadków)
– endometriozę (10% przypadków)
Torbiele – uznaje się je za najczęstszą przyczynę pojawiających się dolegliwości w przypadku CPP. Przy podejrzeniu torbieli należy wykonać odpowiednie badanie USG, które pozwoli stwierdzić ich ilość i rozmiar. W sytuacji dużej ilości torbieli lub ich dużego rozrostu najczęściej wykonuje się ich operacyjne usunięcie. W wyniku tego zabiegu oprócz zmniejszenia dolegliwości bólowych zwiększa się płodność kobiet, a bolesne miesiączki zostają zniwelowane.
Zespół jelita drażliwego – pojawia się u około 50-80% pacjentek z zespołem bólowym miednicy mniejszej. Zespół ten kształtuje się w okresie dorastania i polega na zaburzeniu aktywności przewodu pokarmowego. Uznawany jest za jedną z chorób psychosomatycznych. W leczeniu uwzględnia się przestrzeganie zaleceń dietetycznych oraz włączenie psychoterapii.
Zapalenie miednicy mniejszej – jest zespołem objawów, który rozwija się na skutek stanów zapalnych w wyniku zakażenia macicy, jajowodów, jajników lub otrzewnej miednicy. U około 15-30% kobiet z rozpoznaniem zapalenia miednicy mniejszej występuje także zespół bólowy miednicy mniejszej. Występujące dolegliwości bólowe najczęściej mają związek z podejmowaniem aktywności seksualnej, fizycznej lub pojawiają się tuż przed miesiączką.
Endometrioza – polega na występowaniu błony śluzowej macicy w obrębie innych pobliskich narządów lub układów. Dotyczy ok. 6-15% populacji kobiet. Może przybrać postać jajnikową lub głęboką naciekającą. Kobiety z endometriozą często zgłaszają liczne dolegliwości bólowe – w czasie miesiączki, współżycia lub wypróżniania się. Skarżą się również na częste biegunki i występowanie trwającego co najmniej 6 miesięcy przewlekłego bólu brzuchu, niezależnego od fazy cyklu miesiączkowego. Obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia endometriozy jest wykonanie laparoskopii.