Uczulenie na spermę partnera. Objawy i leczenie.
Zdarza się stosunkowo rzadko, ale jest możliwe – uczulenie na spermę partnera to kwestia bardzo nieprzyjemna, o której żadna z nas nie chciałaby wspominać. Jest to problem wstydliwy, ale przede wszystkim uciążliwy, ponieważ odbiera ochotę na seks, podnosi poziom stresu, a przez to z pewnością nie ułatwia w przyszłości zajścia w ciążę. Jak go zdiagnozować i leczyć?
Wykrycie i zdiagnozowanie uczulenia na spermę partnera nie jest wcale takie łatwe i oczywiste, ponieważ najczęściej przypomina zwykłą infekcję intymną, z którą każda kobieta ma przynajmniej raz w życiu do czynienia. Objawami są najczęściej: upławy, swąd, pieczenie, zaczerwienienie, wysypka, ból w trakcie stosunku – czyli powszechne dolegliwości występujące podczas infekcji. Pojawiają się bezpośrednio po stosunku, dlatego mogą również przypominać reakcję alergiczną na lateks, żele nawilżające, czy inne środki dopochwowe. W związku z tym podczas diagnozowania alergii, najpierw wyklucza się tego typu uczulenia. Diagnozowanie polega na punktowych testach skórnych lub/i badaniach laboratoryjnych. W skrajnych przypadkach uczulenie na spermę może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego i w efekcie nawet do śmierci. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki związane z niezwykle silnym odczynem alergicznym.
Uczulenie na nasienie partnera uwarunkowane jest kontaktem z antygenem prostaty znajdującym się w spermie. Jeśli kobieta cierpi na astmę lub inne alergie – wzrasta ryzyko pojawienia się tego typu uczulenia. Może dotyczyć każdej kobiety aktywnej seksualnie, bez względu na wiek. Rzadziej występuje reakcja alergiczna na substancje znajdujące się w spermie, które pojawiają się tam za sprawą diety, czy leków, jakie przyjmuje mężczyzna.
Jak sobie z tym radzić? Najczęściej organizm kobiety potrafi samodzielnie zacząć wytwarzać odpowiednie przeciwciała i z czasem sam zwalczy alergię. Często pomaga także stosowanie prezerwatywy, która chroni przed bezpośrednim kontaktem ze spermą. W niektórych przypadkach uczulenie jest jednak zbyt silne i potrzebne będzie odczulanie. Polega ono, tak jak większość tego typu procesów, na miejscowym podawaniu małej, rozcieńczonej ilości nasienia, dzięki czemu organizm jest w stanie zwiększyć swoją odporność na dany alergen.
Gdy podczas stosunku lub bezpośrednio po nim, przydarzy się tego typu sytuacja, nie panikujmy! Zaobserwujmy, czy będzie miała miejsce w trakcie kolejnych zbliżeń i jakie są jej dokładne objawy. Jeśli będziemy miały podejrzenia, co do uczulenia na spermę partnera – zgłośmy nasze wątpliwości lekarzowi, który z pewnością nam pomoże.