Pierwsza wizyta u nowego ginekologa. Jak powinna wyglądać?

, Pierwsza wizyta u nowego ginekologa. Jak powinna wyglądać?, Naturalna PłodnośćWiele kobiet często obawia się pierwszej wizyty u ginekologa. Podobny niepokój towarzyszy paniom, które zmieniają swojego specjalistę. Nierzadko przyczynia się do tego fakt, że kobiety, w szczególności młode  nie wiedzą jak się do tego momentu  przygotować i odczuwają w związku z tym dyskomfort i lęk. Natomiast panie, które mają już za sobą pierwszą wizytą mogą czuć się niepewnie przed spotkaniem z kimś, kogo jeszcze tak dobrze nie znają, a jak wiadomo w kontakcie z tego typu specjalistą zaufanie jest bardzo ważną kwestią.

Wybierz dobrze

Pierwszą czynnością przed którą staniemy to wybór lekarza. Warto popytać koleżanek o opinie, poszukać informacji na portalach w których opiniuje się lekarzy. Takie rozpoznanie pozwoli oswoić się z faktem wizyty u tego rodzaju specjalisty i pozwoli wybrać osobę,  która będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Przy pierwszej wizycie, aby uniknąć uczucią skrępowania warto skorzystać z usługi ginekologa – kobiety. Nie wyklucza to jednak  faktu, że mężczyzna w tym zawodzie również może być w pełni profesjonalny , delikatny i wyrozumiały.

Kiedy wybrać datę wizyty?

Uważa się, że najlepszy termin na wizytę u ginekologa to pierwsze dziesięć dni od daty zakończenia miesiączki. Wówczas w trakcie badania odczujesz najmniejszy dyskomfort – zespół napięcia przedmiesiączkowego będzie już za tobą. Nie grożą ci również wtedy dolegliwości, które związane są z jajeczkowaniem. Okres tuż po miesiączce ma również inne zalety – w tkance gruczołu sutkowego nie występują wtedy zgrubienia, które specyficzne są dla dni poprzedzający okres krwawienia, w związku z tym lekarzowi łatwiej jest zbadać Twoje piersi. Choć najlepszy okres na badanie przypada po miesiączce, nie oznacza to faktu, że w trakcie jej trwania nie jest to możliwe. Nie można jednak wówczas pobrać wymazu koniecznego do wykonania cytologii.

Jak się przygotować?

Odpowiednie przygotowanie z pewnością zmniejszy towarzyszący Ci wtedy stres. Weź ze sobą dowód, wyniki poprzednich badań np. cytologii, jeśli była już wykonywana. Pamiętaj również, żeby w trakcie wizyty poinformować lekarza o istotnych problemach zdrowotnych, jeśli takie Ci towarzyszą. Ponadto postaraj się zadbać o higienę  osobistą – w dniu wizyty umyj się dokładnie, lecz nie używaj płynów do higieny intymnej. Nie musisz zbytnio martwić się o estetykę miejsc intymnych (np. dokładną depilację)  –lekarz nie zwraca na to uwagi. Gabinety nie zawsze oferują jednorazowe spódniczki do badania, dlatego jeśli chcesz czuć się bardziej komfortowo w trakcie badania załóż lepiej spódnicę.

O co może zapytać lekarz?

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lub w kontakcie z nowym specjalistą  możesz spodziewać, że zada Ci on kilka pytań, na które warto znać odpowiedzi. O to wysoce prawdopodobne pytania, które mogą pojawić się  podczas wizyty:

-Kiedy przeżyłaś pierwszą miesiączkę?

-Czy rozpoczęłaś już współżycie płciowe i czy masz stałego partnera?

-Jeśli współżyjesz to czy się zabezpieczasz i w jaki sposób?

-Czy podczas miesiączki odczuwasz jakikolwiek dyskomfort jeśli tak to jaki?

-Czy masz obfite krwawienia, czy są w normie?

-Jak długo trwa Twój cykl miesiączkowy?

-Czy masz regularny okres? Jeśli nie to co ile dni się one przesuwają?

Pytania o zachorowania na raka szyjki macicy również nie powinny być niepokojące ponieważ jest to standardowa procedura.

 

 

TAGI: ginekolog, pierwsza wizyta u ginekologa

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »