OWULACJA: Co należy wiedziec o owulacji? Poznaj 10 faktów.

, OWULACJA: Co należy wiedziec o owulacji? Poznaj 10 faktów., Naturalna PłodnośćOWULACJA: Co warto wiedzieć o owulacji?

Owulacja, czyli tak zwane jajeczkowanie  to moment w cyklu miesięcznym kobiety, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Dni towarzyszące  owulacji określane są jako dni płodne.  Wiedza na temat tego okresu  jest ważna z punktu widzenia par starających się o dziecko, jak i kobiet, które nie są jeszcze gotowe na zajście w ciążę. Co warto wiedzieć o owulacji? Poznaj 10 faktów.

  1. Owulacja (moment uwolnienia jajeczka z pęcherzyka Graafa w jajniku) występuje zazwyczaj między 10 a 16  dniem przed pojawieniem się miesiączki.  Okres przed i po owulacji nazywany jest natomiast dniami płodnymi . W rezultacie jest to około 10 dni, w których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo zapłodnienia.
  2. Owulacja występuje tylko raz w czasie trwania cyklu.
  3. Nadchodzącą owulację pozwala przewidzieć obserwacja śluzu szyjkowego na bieliźnie oraz zmiany temperatury. Kilka dni przed owulacją w wyniku działania estrogenu, zwiększa się ilość i konsystencja śluzu –  jest  go znacznie więcej,  staje się rozciągliwy i przezroczysty, przypomina w wyglądzie surowe białko jajka. Drugim ważnym zwiastunem są zmiany w temperaturze ciała – tuż przed owulacją zauważa się niewielki spadek temperatury o 0,2-0,3 stopnia (do 36,4 lub 36,3 stopni Celsjusza). Po owulacji natomiast  temperatura gwałtowanie wzrasta o 0,2-0,4 stopni w odniesieniu do temperatury z I połowy cyklu (może wynosić ok. 36,7-37 stopni).
  4. Oprócz zmian w konsystencji i wyglądzie śluzu mogą pojawić się również inne  objawy zwiastujące nadchodzącą owulację, takie jak:  ból owulacyjny (z prawej lub lewej strony podbrzusza), plamienie owulacyjne (ślady krwi w wydzielinie pochwy), nadwrażliwość brodawek i piersi – spowodowane podwyższonym stężeniem estrogenów. Ponadto u niektórych kobiet może występować skłonność do zmian trądzikowych, odczuwalne zwiększone libido oraz wrażliwość na zapachy i męskie feromony.
  5. Nadmierny stres, zmęczenie czy infekcja może spowodować opóźnienie jajeczkowania, a wówczas jego objawy mogą być niezauważalne lub prawie się nie pojawić. Jest to naturalna reakcja organizmu, który wiedząc, że dzieje się coś ograniczającego tryb funkcjonowania kobiety, przesuwa owulację na bardziej dogodny termin.
  6. W trakcie owulacji uwalniana jest zazwyczaj tylko jedna komórka jajowa, rzadko zdarza się owulacja z udziałem dwóch lub większej ilości komórek jajowych.
  7. Uwolniona komórka jajowa żyje średnio od 12 do 24 godzin. Wraz z wiekiem kobiety żywotność komórki jajowej spada.
  8. U każdej zdrowej kobiety w ciągu roku może wystąpić jeden lub nawet dwa cykle bezowulacyjne – takie, w których owulacja w ogóle się nie pojawia.
  9. Owulacja nie zawsze występuje na przemian z lewego i z prawego jajnika. To, w którym jajniku zacznie dojrzewać komórka jajowa nie jest rzeczą z góry wiadomą. Niekiedy w obydwóch jajnikach zaczyna dojrzewać pęcherzyk i zdarza się, że z każdego jajnika uwalniana jest komórka jajowa.
  10. Od ok. 35-go roku życia obserwuje się znaczny spadek płodności kobiety. Spowodowane jest to faktem, że komórka jajowa staje się słabszej jakości i  częściej występują cykle bezowulacyjne , a w konsekwencji trudniej dochodzi do zapłodnienia.

TAGI: owulacja, dni płodne, jajeczkowanie, śluz płodny, śluz szyjkowy, jajnik, komórka jajowa, zapłodnienie, cykle bezowulacyjne

 

Leave a Reply

Translate »