Pojawiające się krwawienie z pochwy niebędące miesiączką może mieć wiele przyczyn. U niektórych kobiet przyjmuje postać cyklicznego plamienia, u innych niewielkiego choć przedłużającego się krwawienia będącego konsekwencją stosowania antykoncepcji hormonalnej. Niekiedy jest to też oznaka powstających w obrębie narządu rodnego nieprawidłowości lub stanów zapalnych. W szczególności wtedy problemu nie należy bagatelizować . Ważne jest określenie charakteru i stopnia nasilenia występowania krwawienia oraz poznanie jego możliwych przyczyn.
Plamienie w środku cyklu
Niektóre kobiety obserwują śladowe ilości krwi w śluzie w okolicach momentu owulacji. Jest to najczęściej mało nasilone krwawienie, trwa do około 3 godzin i zazwyczaj przybiera postać widocznej plamki lub smużki krwi w obfitym śluzie na bieliźnie. Często towarzyszy mu ból w podbrzuszu, który narasta w czasie poruszania się. Uważa się, że odpowiedzialny za to może być spadek stężenia estrogenów podczas owulacji, który oddziałuje na błonę śluzową macicy, tym samym powodując wtedy niewielkie krwawienie.
Zaburzenia miesiączkowe
Jedną z przyczyn krwawienia z pochwy może być nieprawidłowe stężenie hormonów. Nie rzadko leży za tym nieprawidłowe działanie jajników, zespół policystycznych jajników bądź nagłe odstawienie przyjmowania tabletek hormonalnych. W efekcie dochodzi do zaburzenia stężenia estrogenów w stosunku do progestagenów. Nagły spadek estrogenów często powoduje krwawienie.
Antykoncepcja hormonalna
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej (zwłaszcza w początkowym okresie jej przyjmowania) może powodować powstawanie niewielkich krwawień, plamień lub przedłużających się miesiączek. Dużo zależy od składników zawartych w stosowanych tabletkach antykoncepcyjnych. W przypadku preparatów 2-składnikowych (estrogenowo-progesteronowych ) może pojawić się niewielkie plamienie między krwawieniami miesięcznymi, w szczególności, gdy kobieta zapomina o regularności w ich przyjmowaniu (tabletki nie są przyjmowane o tej samej porze dnia). Wynika to z faktu, że tabletki 2-składnikowe imitują fizjologiczny rytym hormonów płciowych kobiety, więc w połowie cyklu może wystąpić plamienie podobne do krwawienia towarzyszącego momentowi owulacji. Dużo częściej krwawienie powodują preparaty 1-składnikowe, które zawierają wyłącznie składnik pogesteronowy. Najczęściej przepisywane są one dla kobiet będących w okresie połogu. Jednak w wyniku ich niepożądanego działania spora część pacjentek rezygnuje z 1-składnikowej antykoncepcji.
Pojawiające się krwawienie z pochwy może też być oznaką nieprawidłowości a nawet stanów patologicznych w obrębie narządów rodnych, tj:
Polip szyjki macicy – często pojawia się w wyniku stosunku płciowego, w czasie jego trwania lub niedługo po
Zapalenie endometrium – częstym objawem są przedłużające się miesiączki. Dodatkowo towarzyszy temu ból podbrzusza i wzrost temperatury.
Endometrioza– zwykle ma postać plamień z ciemną prawie czarną krwią. Występuje najczęściej kilka dni przed miesiączką.
Rak szyjki macicy – najczęściej krwawienie następuje w wyniku kontaktu seksualnego bądź samoistnie w wyniku rozrostu nowotworu. W zaawansowanym stadium występują bardzo obfite krwawienia.
Nowotwory jajnika – ich obecność świadczy o dużym zaawansowaniu guza. W przypadku nowotworów mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania – bardzo obfite i długie miesiączki;
Ciąża ektopowa – może przyjąć 2 postacie – mało nasilonego krwawienia z ciemną krwią i bólem podbrzusza lub gwałtownych dolegliwości bólowych, silnego krwawienia i osłabienia organizmu. U niektórych przyjmuje postać ostrych, przeszywających bóli, które prowadzą do utraty przytomności.
Poronienie – wystąpienie krwawienia po rozpoznaniu ciąży może świadczyć o obumarciu zarodka i jego wydalaniu z dróg rodnych.
Polipy i zrosty wewnątrzmaciczne – są źródłem przedłużających się krwawień miesięcznych, obfitych miesiączek lub plamień w środku cyklu.
Okres około menopauzalny – najczęściej są to krwawienia nieregularne o różnej obfitości.