Komórka jajowa – zadziwiające fakty, o których nie miałaś pojęcia

Komórka jajowa

Komórka jajowa

W przeciwieństwie do plemnika, który musi pokonać długą i wymagającą drogę aby doszło do zapłodnienia żeńska gameta nie budzi tak powszechnego zdumienia. Tymczasem istnieje wiele interesujących faktów dotyczących komórki jajowej.

Obecna jest od pierwszych dni życia

Komórki jajowe są wytwarzane przez płód żeński już od najwcześniejszych chwil życia (ok 9 tygodnia życia płodowego). W chwili narodzin liczba komórek jajowych wynosi niemal dwa miliony. Pęcherzyki jajnikowe pozostają w uśpieniu aż do momentu dojrzałości płciowej dziewczynki i pierwszej miesiączki.

Potrzebuje odpowiedniego środowiska

Po osiągnięciu dojrzałości w trakcie cyklu, komórka trafia do jajowodów. Tam może oczekiwać na zapłodnienie jedynie przez 24 godziny. W ciągu poł godziny do oocytu może dotrzeć około 3000 plemników. W sytuacji jeśli plemnik trafia do jajowodu zbyt wcześnie nie dochodzi do spotkania gamet. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy zapłodnione jajo dociera ruchami rzęsek w stronę macicy, gdzie po około 10 dniach dochodzi do zagnieżdżenia.

Jest cennym darem

W ciągu swojego życia kobieta uwalnia około 500 komórek jajowych. Jest to wyjątkowo oszczędny dar natury, biorąc pod uwagę fakt, że mężczyźni produkują około 500 miliardów plemników.

Bierze czynny udział w zapłodnieniu

Wbrew powszechnej opinii komórka jajowa nie jest bierna w akcie zapłodnienia. Można powiedzieć, że w tym aspekcie pełni funkcję rozsądzającą. Jak wskazują badania komórka jajowa ,,dokonuje’’ selekcji wśród docierających plemników i wybiera ten z odpowiednią fizjologią, stopniem ruchliwości i strukturą biologiczną. Ostatecznie wybiera jeden, starannie wyselekcjonowany plemnik i wytwarza tzw. reakcję korową (uniemożliwia ona dotarcie większej liczby plemników w już zapłodnionym oocycie).

Zależna jest od trybu życia

Niektóre badania wskazują, że niezdrowy tryb życia tj. kofeina, alkohol czy palenie papierosów może zaburzać kurczliwość mięśni pomagającym przemieszczać się komórkom z jajników do macicy. Ponadto naukowcy twierdzą, że więcej niż 5 filiżanek dziennie zmniejsza o niemal połowę szansę na zapłodnienie metodą in vitro.

Wabi do siebie plemniki

Komórka jajowa stanowi rodzaj wabika na plemniki. Istotną rolę odgrywa tu aktywność jednego z hormonów stanowiących ,,feromon’’. Jest nim progesteron, czyli żeński hormon płciowy powstający w komórkach pęcherzykowych. Jego działanie wpływa na aktywność plemników i usprawnia ich poruszanie się w stronę żeńskiej gamety.

 

TAGI: komórka jajowa, płodność, niepłodność

Leave a Reply

Translate »