Dla wielu kobiet okres menstruacji to bardzo trudny czas w miesiącu. Bóle brzucha, zawroty i bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu to czynniki, które sprawiają, że jedyne na co mamy ochotę to zaszyć się w łóżku z ciepłym termoforem.
Jednak jest duża grupa Pań, które są aktywne fizycznie i nawet w trakcie okresu nie chcą rezygnować z uprawiania sportu. Na pytania czy i jak wolno nam ćwiczyć w trakcie okresu i czy jest o dobre dla naszego organizmu, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Czy można uprawiać sport w trakcie okresu?
Tak. Nic nie stoi na przeszkodzie aby być aktywną podczas menstruacji. Co może wydawać się dziwne, kobiety w tym czasie są bardziej wytrzymałe fizycznie.
Zmęczenie zmniejsza napięcie nerwowe, bóle menstruacyjne a także stymulują produkcję endorfin, które odpowiadają za nasz dobry nastrój. Co więcej, dłuższej perspektywie czasowej, regularne uprawianie sportu, może sprawić, że miesiączki będą dla Ciebie znacznie łagodniejsze i znośniejsze.
Jakie ćwiczenia lub sporty uprawiać ?
Ważne jest aby czasie tych kilku dni, powstrzymać się od sportów ekstremalnych i takich, które w znaczący sposób wyczerpują nasz organizm np. zaawansowana gimnastyka, akrobatyka, biegi długodystansowe. W tym czasie może zdecydujemy się raczej na pilates, jogę, pływanie, spacer lub ćwiczenia z piłką, które nas zrelaksują i rozluźnią.
Jak dbać o higienę uprawiając sport w trakcie menstruacji?
Niezależnie od tego jaki sport uprawiasz, pamiętaj o regularnej zmianie podpasek lub tamponów. W zależności od tego w którym dniu miesiączki się znajdujesz i jak silne jest krwawienie, dobierz tampon lub podpaskę o odpowiedniej chłonności.
Nie trzymaj tamponu czy podpaski dłużej niż zaleca producent, grozi to nie tylko przeciekaniem, ale również infekcją. Jeśli w trakcie okresu wybierasz się na basen, skorzystaj z tamponów, mogą to być normalne tampony albo specjalne, bezsznurkowe Tampony Beppy. Pamiętaj jednak by niezależnie od rodzaj tamponów , zmienić je bezpośrednio po wyjściu z wody.
Podsumowując, uprawianie sportu podczas menstruacji, jest bezpieczne i niesie za sobą korzyści. Należy jednak pamiętać by zachować umiar i rozsądek a także pamiętać o higienie.