Miesiączka to czas, kiedy o higienę osobistą powinno się dbać ze wzmożoną siłą. Ma to związek ze zwiększoną ilością bakterii, dla których krew menstruacyjna jest idealnym środowiskiem rozwojowym. W celu zachowania odpowiedniej higieny kobiety decydują się głównie na korzystanie z podpasek i tamponów. Jedna i druga opcja posiada zarówno swoich zwolenników, jak przeciwników, jednak zdecydowanie więcej obaw wśród kobiet, a przede wszystkim młodych dziewcząt, budziły od zawsze tampony. Co w takim razie powinnyśmy o nich wiedzieć?
Oto najczęstsze pytania nurtujące wiele kobiet.
- Czy dziewice mogą korzystać z tamponów?
Zazwyczaj mogą, jednak istnieje pewne ryzyko przerwania błony dziewiczej. Pojawia się ono w momencie, gdy wybierze się zbyt duży rozmiar tamponu (dziewice powinny korzystać z rozmiaru mini), a także, gdy błona dziewicza przesłania prawie całkowicie wejście do pochwy. Wiadomo nie od dziś, że kształt błony dziewiczej jest kwestią indywidualną i u każdej kobiety może wyglądać inaczej.
- Czy tampon może się “zgubić”?
Nie ma takiej możliwości. Ciało kobiety jest tak skonstruowane, że tampon nie jest w stanie przesunąć się w głąb organizmu. Po pierwsze szyjka macicy jest zbyt wąska, a po drugie mięśnie pochwy skutecznie przytrzymują tampon.
- Czy wkładka wewnątrzmaciczna jest przeciwwskazaniem do stosowania tamponów?
Tak. Paniom, które mają założoną wkładkę nie zaleca się korzystania z tamponów, ponieważ istnieje ryzyko, że w trakcie wyciągania tamponu wraz z nim może wypaść wkładka
- Czy można korzystać z tamponów pomiędzy miesiączkami, tak by przejęły funkcję wkładek higienicznych?
Nie. Tampony przeznaczone są do wchłaniania krwi, a nie innych płynów, czy śluzów. Stosowanie ich poza miesiączką może skutkować podrażnieniem błony śluzowej i w efekcie pogłębieniem lub doprowadzeniem do infekcji.
- Czy tampony można stosować na noc?
Można, są do tego przeznaczone odpowiednie wielkości tamponów. Jednak lepszym wyborem podczas snu wydaje się być podpaska. Tamponów nie powinno trzymać się zbyt długo w pochwie, ponieważ powoduje to namnażanie bakterii. Lepiej w tym czasie umożliwić skórze oddychanie.
- Czy zaleca się stosowanie tamponów kobietom, które mają obfite okresy?
Mimo iż tampony zapewniają lepsze zabezpieczenie w trakcie miesiączki niż podpaska, to nie poleca się ich paniom, które mają obfite krwawienia. W takich sytuacjach często wraz z krwią miesięczną pojawiają się także skrzepy krwi, które nie wsiąkną w tampon i istnieje ryzyko, że cofną się do organizmu, a to może być przyczyną endometriozy.
- Czy zbyt długie przetrzymywanie tamponów w organizmie może być niebezpieczne?
Tak. Tampony powinno zmieniać się jak najczęściej. W przypadku, gdy będą w organizmie kilkadziesiąt godzin może doprowadzić to do powstania zespołu wstrząsu toksycznego, który jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.
- Czy podczas wyciągania tamponu może urwać się sznureczek?
Zdarza się do rzadko, jednak istnieje takie prawdopodobieństwo. Pod wpływem krwi, tampon robi się cięższy i stopniowo przesuwa niżej, dzięki czemu same jesteśmy w stanie go wyciągnąć. Najlepiej w takiej sytuacji przykucnąć i zacząć lekko „przeć”. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie same tego zrobić należy udać się jak najszybciej do ginekologa, ponieważ tampon nigdy nie powinien być zbyt długo przetrzymywany w organizmie.
- Czy można uprawiać seks, gdy ma się zaaplikowany tampon?
Tak, można, o ile będą to specjalne tampony, których producent podaje do wiadomości takie informacje. Przykładem tego typu tamponów są tampony Beppy – nie posiadają sznureczków, przypominają małą, miękką gąbkę i w wyglądzie zupełnie nie przypominają klasycznych tamponów. Można w nich uprawiać seks, pływać, korzystać z sauny, uprawiać intensywne sporty, co jest bardzo wygodne i komfortowe.
Ja od wielu lat używam tylko tamponów. Głownie ob, ale od czasu do czasu też beppy bo można w nich uprawiać seks.