Wargi sromowe mają różne rozmiary. Jeśli jednak zauważysz, że stały się większe, możesz umówić się na wizytę u lekarza. Pamiętaj, że przerost warg nie zawsze wymaga leczenia — zależy to od tego, jakie masz dodatkowe objawy. W tym artykule omówiono przyczyny powiększenia warg sromowych, symptomy, które możesz mieć i kiedy rozmawiać z lekarzem.
Czym są wargi sromowe?
Wargi sromowe to zewnętrzne żeńskie narządy płciowe. Wargi zewnętrzne nazywane są wargami sromowymi większymi, a te wewnętrzne wargami sromowymi mniejszymi. Ich funkcją jest ochrona łechtaczki i pochwy przed urazami.
Co powoduje powiększenie warg sromowych?
Możliwe przyczyny przerostu warg to:
- Genetyka — niektórzy ludzie rodzą się z dużymi lub inaczej ukształtowanymi wargami sromowymi.
- Zmiany hormonalne — wargi sromowe mogą zmienić rozmiar m.in. w okresie dojrzewania czy menopauzy lub po porodzie.
- Zbyt obcisła odzież — regularne noszenie odzieży ciasno przylegającej do warg sromowych może prowadzić do zmian w ich rozmiarze.
- Reakcja alergiczna — czasami występuje powiększenie warg sromowych w wyniku alergii np. na perfumowane podpaski czy intensywne kosmetyki do higieny intymnej.
- Problem medyczny — jak infekcja intymna (w tym grzybica i opryszczka), choroby skóry czy stan zapalny. Powiększenie może również pojawić się w wyniku urazu.
Objawy powiększenia warg sromowych
Przerost warg najczęściej dotyczy tylko warg sromowych mniejszych, ale może powodować powiększenie również warg sromowych większych lub obu. Może dotyczyć jednej lub obu stron.
Większość osób z powiększeniem warg nie odczuwa żadnych objawów ani dyskomfortu z tym związanego, podczas gdy niektórym towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości.
Objawy mogą obejmować:
- Podrażnienie warg sromowych — zwłaszcza jeśli wargi sromowe mniejsze wystają poza wargi sromowe większe. Nadmiar tkanki może być łatwo podrażniony przez wkładki menstruacyjne lub obcisłe ubrania, takie jak kostiumy kąpielowe, rajstopy lub trykoty. W niektórych przypadkach sam nacisk podczas siedzenia na twardym krześle może powodować podrażnienie lub ból warg sromowych.
- Dyskomfort podczas ćwiczeń lub seksu — jest to spowodowane tarciem o nadmiar tkanek m.in. podczas czynności, takich jak bieganie, jazda konna, jazda na rowerze i stosunek płciowy.
- Problemy z higieną — większe wargi sromowe mogą utrudniać używanie tamponów lub kubeczków menstruacyjnych. Oczyszczanie przestrzeni między wargami może być również trudne lub bolesne.
- Nawracające infekcje — trudności w czyszczeniu zewnętrznych narządów płciowych mogą prowadzić do nawracającego przerostu bakterii i infekcji drożdżakowych.
Co więcej, to naturalne, że wargi sromowe mniejsze puchną podczas podniecenia seksualnego, ale jeśli wargi sromowe powiększają się i nie wracają do normalnego rozmiaru, należy porozmawiać z lekarzem.
Jeśli nie masz żadnych objawów przerostu warg, nie musisz się martwić o leczenie. Powinnaś jednak porozmawiać z lekarzem, jeśli:
- masz objawy, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie;
- masz nawracające infekcje;
- odczuwasz negatywne emocje dotyczących wyglądu swoich warg sromowych.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu
Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi