Pessary – pessaroterapia- nowoczesny i nieinwazyjny sposób na nietrzymanie moczu dla kobiet po porodzie i nie tylko

Nietrzymanie moczu - pessaroterapia

Nietrzymanie moczu – pessaroterapia

Jedną z metod stosowanych przy problemach z nietrzymaniem moczu jest pessaroterapia czyli stosowanie pessarów, które kobieta może codziennie samodzielnie zakładać. Świeżo upieczone mamy często cierpią na tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu związane z rozluźnieniem mięśni miednicy spowodowane ogromnym wysiłkiem fizycznym, jakim jest poród. Bywa, że problem jest niezwykle krepujący i uciążliwy, a na efekty ćwiczeń mięśni Kegla trzeba niestety trochę poczekać. Wtedy z pomocą przychodzi zastosowanie pessarów.

Pessaroterapię wykorzystuje się również w leczeniu niewydolności szyjki macicy, przy jej obniżeniu lub wypadaniu, co jest  szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż może powodować przedwczesny poród. Ginekolodzy  chętnie w wymienionych przypadłościach polecają założenie pessaru, ponieważ ma charakter nieinwazyjnej ingerencji, w przeciwieństwie do metod chirurgicznych, takich jak, np. szew szyjkowy.

perscieniowy gruby_zdj 5Pessar to specjalna, silikonowa kostka lub krążek, który umieszcza się wewnątrz pochwy. Jest on utrzymywany przez mięśnie miednicy. Przy nietrzymaniu moczu, najczęściej wysiłkowym, ma za zadanie zapobiec w otwieraniu górnej cewki moczowej, do czego może dochodzić przy nagłych spięciach, np. przy kichaniu, śmiechu, czy kaszlu.  Można go nosić całodobowo lub tylko wybiórczo – wszystko zależy od charakteru i intensywności problemu, z jaką zmaga się kobieta. Jeśli nietrzymanie moczu jest permanentne lub dochodzi do wypadania narządów rodnych, wtedy zaleca się korzystanie z niego cały czas. Są jednak wybiórcze sytuacje, np. podczas aktywności fizycznej, kiedy dochodzi do wysiłkowego nietrzymania moczu i wtedy dopuszczalne jest, aby zakładać go tylko na czas podwyższonego ryzyka krępujących sytuacji. Panie oczywiście przechodzą w gabinecie ginekologicznym specjalne szkolenie na temat jak bezpiecznie i skutecznie aplikować, a także usuwać pessar. Nie jest to trudne, jednak wymaga pewnej wprawy. Pessar zakłada się w pozycji stojącej, najlepiej z jedną nogą opartą nieco wyżej, ale możliwa jest również aplikacja na leżąco, z lekko rozchylonymi nogami.  W sytuacji odwrotnej, czyli wyjmowaniu pessara należy najpierw poluzować jego brzegi, a następnie pociągnąć go na dół.

Stosując pessar trzeba liczyć się jednak z tym, że może powodować zwiększone ryzyko infekcji intymnych, w tym upławów i stanów zapalnych. Krążek, jako obce ciało w naszym organizmie narusza w pewnym stopniu naturalną florę bakteryjną, dlatego warto w tym okresie stosować raz na jakiś czas globulki dopochwowe i doustne probiotyki, które ją wspomogą.

Pessary są różnego rodzaju i wielkości, dlatego powinny być dobierane indywidualnie dla każdej kobiety i charakteru jej przypadłości. Początkowo możemy odczuwać lekki dyskomfort związany z ich aplikacją, który jednak powinien szybko minąć i pessar będzie, podobnie jak tampon, niezauważalny. Jeśli jednak zacznie nam bardzo przeszkadzać lub wypadać, to najprawdopodobniej został źle włożony lub nieodpowiednio dopasowany. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza ginekologa, który pomoże w tej sytuacji.

Pessaroterapia jest powszechnie stosowana w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu, gdyż jest metodą nieinwazyjną i skuteczną. Zawsze warto w takich sytuacjach dodatkowo wzmacniać mięśnie miednicy, za pomocą ćwiczeń mięśni Kegla i po pewnym czasie może okazać się, że pessarnie będzie już potrzebny, a problemy urologiczne po prostu znikną lub znacząco się obniżą.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – skuteczna wkładka antykoncepcyjna do samodzielnego stosowania – stosujesz tylko, kiedy chcesz. Jeden uniwersalny rozmiar. Odpowiednia dla 98% kobiet. Certyfikowany wyrób medyczny.

Tester Afrodyta do wyznaczania dni płodnych na podstawie kropli śliny. Badania kliniczne – Skuteczność 98%.

Monitor płodności cyclotest mySense do monitorowania cyklu i wyznaczania owulacji. Darmowa aplikacja w j. polskim na smartfon. Certyfikowana aplikacja. Wyrób medyczny. Made in Germany

 

Leave a Reply

Translate »