Obfite krwawienie miesiączkowe – co oznacza, kiedy występuje, porady
Obfite i przeciągające się miesiączki bywają bardzo uciążliwe i często zakłócają normalne funkcjonowanie. Podczas zwyczajnego okresu kobieta traci maksymalnie do 80 ml krwi. Przy obfitych miesiączkach ilość ta znacznie wzrasta tak, że wymiana tamponów i podpasek musi następować nawet co godzinę. Zazwyczaj takim odstępstwom towarzyszy silny ból brzucha związany ze skurczami macicy oraz liczne skrzepy wydalane razem z krwią.
Przyczyn silnych krwawień jest bardzo wiele. Mogą wynikać z młodego wieku, indywidualnej fizjologii, problemów hormonalnych, metody antykoncepcyjnej i różnego rodzaju chorób. W efekcie zdarza się, że prowadzą do utraty wielu minerałów, np. żelaza i powodują osłabienie, zmęczenie, obniżenie odporności, a nawet anemię, dlatego ważne jest, by ustalić jaka jest konkretna przyczyna krwotocznych miesiączek.
Bardzo często diagnozuje się je u młodych kobiet, które są w okresie dojrzewania i wieku rozrodczym. Poziom hormonów w organizmie często się waha i może powodować nieregularne, długie, bolesne i bardzo obfite miesiączki. Jest to stosunkowo częsta przyczyna i lekarz ginekolog w takiej sytuacji może przepisać tymczasowo doustne środki antykoncepcyjne, które wyrównają poziom hormonów w organizmie. Czasem takie silne krwawienia utrzymują się aż do pierwszej ciąży i związane jest to z indywidualną fizjologią kobiety. Niestety są również groźniejsze przyczyny takich menstruacji mające już związek z poważniejszą chorobą. Obfite krwawienia miesiączkowe bywają jednym z objawów m. in.: niedoczynności tarczycy, zaburzeniu krzepliwości krwi, zespołu policystycznych jajników, endometriozy, raka szyjki macicy i jajników. Stąd też ważna jest szybka diagnoza i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, w szczególności, gdy okaże się to być nowotwór.
Obfite krwawienia są zmorą wielu kobiet, ponieważ znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Białe spodnie, czy cienkie tkaniny całkowicie odpadają, a ciągłe myślenie czy przypadkiem „nie przeciekam” potrafi zepsuć cały dzień. Aby poprawić swój komfort psychiczny warto odpowiednio przygotować się do takich „ekstremalnych” sytuacji. Jeśli miesiączki bywają bardzo obfite powinno się korzystać z podpasek przeznaczonych na noc i jednocześnie z tamponów. Należy także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także wizyt w saunie i gorących kąpieli, ponieważ mogą tylko pogorszyć sytuację i zintensyfikować krwawienie. Jeśli odczuwamy zmęczenie i osłabienie dobrze jest przyjmować w tym czasie preparaty witaminowe, które wzmocnią organizm osłabiony utratą dużej ilości krwi, a wraz z nią ważnych minerałów.