Najczęściej objawia się parciem na pęcherz, często niekontrolowanym popuszczaniem moczu w trakcie śmiechu, kichania lub uprawiania sportu. Problem nietrzymania moczu dotyczy nie tylko kobiet w podeszłym wieku. Jego przyczyny nie zawsze są związane ze starzeniem się organizmu. Najczęściej winne są osłabione mięśnie macicy, które podtrzymują cewkę moczową oraz pęcherz. Czy można zapobiec tej dolegliwości?
Problem nietrzymania moczu powinien być przede wszystkim dokładnie zdiagnozowany przez ginekologa, który zadecyduje jakie leczenie najkorzystniej jest podjąć. O wiele łatwiej jest jednak zapobiegać niż leczyć a im szybciej rozpoczniemy profilaktykę tym dla nas lepiej. Poznaj domowe sposoby, które pomogą uchronić cię przed tą przykrą dolegliwością.
Dieta
Otyłość i nadwaga znacznie zwiększają ryzyko pojawienia się problemu nietrzymania moczu. Dlatego troska o odpowiednie odżywianie powinna być priorytetem w tej sprawie. Warto unikać produktów przetworzonych, ponieważ są one winne zaparciom, które nadmiernie rozluźniają mięśnie dna miednicy. Dobrze jest wzbogacić dietę o produkty, które są bogate w magnez takie jak banany, kukurydza, orzechy, migdały, ryby. Ten pierwiastek odpowiedzialny jest za zmniejszanie skurczy mięśni pęcherza moczowego oraz umożliwia jego łatwe opróżnienie. Nie bez znaczenia jest też rola witaminy D, która zmniejsza ryzyko zaburzeń w obrębie mięśnia macicy. Alkohol i kofeina nie powinny być zbyt częstym elementem diety, ponieważ podrażniają pęcherz moczowy, nadmiernie stymulując skurcze mięśni, a w rezultacie sprzyjają pojawieniu się problemu.
Żurawina
To sprawdzony przez nasze babcie sposób – sok z żurawiny, świeże bądź suszone owoce pomagają w ochronie nabłonka moczowego, regulują odczyn moczu i przeciwdziałają stanom zapalonym. Regularne spożywanie żurawiny pomaga również w ochronie przeciwko bakteriom, które są odporne na antybiotyki.
Aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna pozwala wzmocnić mięsnie, również te w obrębie miednicy. Jednym z lepszych sposobów zapobiegania nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni Kegla, które najintensywniej pracują w czasie wydalania. Wystarczy zaciskać te mięśnie w taki sposób, jakby chciało się zatrzymać oddawanie moczu. Dobrze jest powtórzyć te napięcia kilkanaście razy i po każdym zaciśnięciu rozluźniać na kilka sekund mięśnie.
Higiena intymna
Ważnym, choć często pomijanym aspektem, który pomaga zapobiec nietrzymaniu moczu jest zachowanie odpowiedniej higieny intymnej. Dzięki temu nie dopuścimy do zakażenia dróg moczowych, które mogą przyczynić się do powstania dolegliwości. Istotne jest także, by bielizna, która nosimy wykonana była z naturalnych tkanin – najlepiej bawełny. Dobrze jest również korzystać z odpowiednich żeli do higieny intymnej – o odczynie zbliżonym do tego, który panuje w pochwie – 5,5.