Bóle menstruacyjne to skurcze w podbrzuszu, które pojawiają się podczas miesiączki (lub tuż przed nią). Ta dolegliwość może utrzymywać się przez kilka dni. Skurcze mogą być pulsujące, tępe lub ostre. Objawy mogą wahać się od łagodnego dyskomfortu do poważnego bólu, który zakłóca normalne czynności. Czy bolesna miesiączka jest normalna?
Przyczyny bólu menstruacyjnego
Prostaglandyny to substancje chemiczne wytwarzane przez organizm, które powodują wiele objawów związanych z dyskomfortem menstruacyjnym. Są one wytwarzane przez błonę śluzową wyściełającą macicę. Prostaglandyny stymulują skurcze mięśni macicy. U osób z wysokim poziomem prostaglandyn mogą wystąpić intensywniejsze skurcze macicy i większy ból. Prostaglandyny mogą być również odpowiedzialne za wymioty, biegunkę i bóle głowy towarzyszące bolesnym okresom.
Inne skurcze menstruacyjne mogą być spowodowane schorzeniami dróg rodnych, takimi jak:
- Endometrioza
- Mięśniaki macicy (nienowotworowe, łagodne narośla)
- Zakażenia narządów rozrodczych
- Nieprawidłowa ciąża, taka jak ciąża pozamaciczna (ciąża w jajowodach, poza macicą)
- Wkładka wewnątrzmaciczna używana do kontroli urodzeń
- Torbiel jajnika
- Wąska szyjka macicy
Jeśli odczuwasz ból menstruacyjny od początku miesiączki, stan ten nazywa się pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem. Jeśli rozwinęła się choroba fizyczna, taka jak zapalenie narządów miednicy mniejszej lub endometrioza, która powoduje ból, nazywa się to wtórnym bolesnym miesiączkowaniem. Warto zaznaczyć, że po wyleczeniu schorzenia ból menstruacyjny zwykle ustępuje.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli masz ciężkie lub nietypowe skurcze menstruacyjne lub bóle trwające dłużej niż 2 lub 3 dni, powiedz swojemu lekarzowi. Bez względu na przyczynę, skurcze można leczyć, dlatego ważne jest, aby się przebadać.
Lekarz zapyta Cię o występujące podczas miesiączki objawy i charakterystykę Twoich cykli menstruacyjnych. Przeprowadzi badanie miednicy, podczas którego użyje narzędzia zwanego wziernikiem, aby zajrzeć do pochwy i dokładnie przyjrzeć się szyjce macicy. Specjalista może również pobrać małą próbkę śluzu pochwowego do badania (cytologia), a także palcami sprawdzić macicę i jajniki pod kątem wszelkich nieprawidłowości (badanie fizykalne).
Jeśli okaże się, że Twoje skurcze nie są spowodowane okresem, możesz potrzebować innych badań, aby postawić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu