Ból pęcherza może sygnalizować wszystko, od drobnej infekcji po poważny stan zdrowia, taki jak rak. Objawy mogą wahać się od dyskomfortu w dolnej części brzucha po pieczenie podczas oddawania moczu. Jakie są przyczyny częstych bóli pęcherza? Jak je leczyć?
Ból pęcherza – przyczyny
Infekcje dróg moczowych częściej dotykają kobiety niż mężczyzn, a ich przyczyną są różnice w budowie anatomicznej. Kobieca cewka moczowa znajduje się bliżej obszarów, w których występują naturalne bakterie, takich jak odbyt i pochwa. Jest ona również krótsza niż cewka moczowa u mężczyzny.
Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego to choroba, w której ściana pęcherza ulega podrażnieniu i stanowi zapalnemu. Dyskomfort może wahać się od tkliwości do silnego bólu. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego nie jest spowodowane infekcją dróg moczowych, chociaż objawy mogą się pogorszyć, jeśli masz śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego i dostaniesz ZUM.
Rak pęcherza moczowego występuje rzadko, zwłaszcza u kobiet. Najczęstszym objawem jest krew w moczu; niektóre kobiety odczuwają również bolesne, pieczenie podczas oddawania moczu.
Ważne jest również rozważenie, czy macica i inne narządy układu ginekologicznego mogą powodować ból pęcherza, ponieważ znajdują się blisko narządu. Dysfunkcje dna miednicy, takie jak napięcie lub skurcze mięśni miednicy, często towarzyszą bólowi pęcherza i mogą go nasilać. Ból miednicy może być również spowodowany endometriozą, chorobą zapalną miednicy mniejszej lub torbielami jajników. Ponadto problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego), mogą czasami być źródłem bólu w miednicy.
Jak leczyć ból pęcherza?
Leczenie zawsze opieramy na przyczynie schorzenia.
Chociaż infekcja może ustąpić bez leczenia, antybiotyki mogą przyspieszyć gojenie i szybko wyeliminować nieprzyjemne objawy. Picie dodatkowych płynów i częste oddawanie moczu również pomogą w leczeniu infekcji i dyskomfortu.
Możliwości leczenia śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego obejmują ćwiczenia rozciągające pęcherza, przyjmowanie leków doustnych, fizjoterapię i elektryczną stymulację nerwów w celu złagodzenia bólu. W ciężkich przypadkach, gdy inne metody leczenia nie zadziałały, czasami opcją jest operacja.
Leczenie raka pęcherza moczowego obejmuje operację, chemioterapię i radioterapię. W ciężkich przypadkach usuwa się cały pęcherz lub jego część.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu
Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi