Co to jest kubeczek menstruacyjny i czy jest bezpieczny w stosowaniu

Co to jest kubeczek menstruacyjny i czy jest bezpieczny w stosowaniu

Co to jest kubeczek menstruacyjny i czy jest bezpieczny w stosowaniu

Sklepowe półki z artykułami menstruacyjnymi wypełniają podpaski, wkładki higieniczne oraz tampony w dziesiątkach różnych wariacji – o rozmaitych kształtach, kolorach i rozmiarach. W drogeriach, choć w mniejszych ilościach, można znaleźć jeszcze jeden rodzaj produktów – kubeczki menstruacyjne.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Chociaż kubeczek menstruacyjny istnieje od dziesięcioleci (niektóre wczesne modele komercyjne pojawiły się już w latach 30.) nadal nie jest tak popularny jak podpaski i tampony. Ten niewielki produkt higieniczny ma kształt lejka. Wykonuje się go z silikonu, gumy bądź elastomeru klasy medycznej. Kubeczek stosuje się dopochwowo podczas menstruacji. W zagłębieniu zbiera się krew. Zawartość należy opróżniać co około 6-12 godzin. Czas użytkowania zależy od obfitości krwawienia.

Najczęściej spotykane są kubeczki do wielokrotnego użytku – po opróżnieniu zawartości oraz dokładnym wyczyszczeniu można ponownie z nich korzystać. Ten rodzaj produktów przy zachowaniu higieny i odpowiednim przechowywaniu wytrzymuje około 10-15 lat. Niektóre marki produkują jednorazowe kubeczki, które po każdym użyciu należy wyrzucić.

Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny w stosowaniu?

W niektórych środowiskach produkt ma negatywną reputację. Najczęściej wskazuje się na możliwe wystąpienie problemów zdrowotnych czy dyskomfort użytkowania.

Jednak wyniki kompleksowej metaanalizy opublikowanej w czasopiśmie The Lancet Public Health mogą zmienić tę narrację. Raport potwierdził, że korzystanie z kubeczków jest równie bezpieczne jak używanie pozostałych produktów menstruacyjnych. Odnotowano niewielki procent powstałych urazów, które w większości wynikały z braku edukacji na temat kubeczków menstruacyjnych. Dlatego przed zakupem produktu należy dowiedzieć się jak prawidłowo z niego korzystać.

Wiele osób obawia się, że podczas korzystania z kubeczka w środku rozwijają się bakterie. To nieprawda. Produkt ściśle przylega do ścianek pochwy, nie dopuszczając do środka powietrza. Dzięki temu gromadzona krew jest odizolowana i nie powstają w niej bakterie. Co więcej, w odróżnieniu od tamponów, kubeczki nie wchłaniają substancji z pochwy, więc nie prowadzą do jej wysuszenia i nie zaburzają naturalnego pH. Większość produktów nie zawiera toksycznych substancji, które negatywnie wpływają na organizm.

Jak bezpiecznie korzystać z kubeczka menstruacyjnego?

Przed zakupem należy upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna na tworzywo, z którego zrobiono produkt. By uniknąć podrażnień oraz przecieków, trzeba dobrać odpowiedni rozmiar kubeczka. W wyborze pomoże wiedza o wysokości szyjki macicy czy obfitości krwawienia. Warto zwrócić uwagę na swój wiek, budowę ciała, intensywność dobowej aktywności fizycznej oraz ewentualne przebyte ciąże i porody siłami natury. Przy aplikacji kubeczka zawsze trzeba zachować czystość. Dbanie o higienę pozwoli uniknąć infekcji. Żeby nie dopuścić do problemów z pęcherzem, należy upewnić się, że kubeczek jest umieszczony w odpowiedni sposób.

Przeczytaj także:

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki innowacyjnej konstrukcji i który nadaje się również do pływania i seksu podczas okresu

Dlaczego należy wykonywać samobadanie piersi i jak często?

 

Leave a Reply

Translate »