Objawy towarzyszące zapaleniu pęcherza bywają bardzo nieprzyjemne, w szczególności, gdy choroba często się powtarza i ewidentnie ma skłonności do nawracania. Warto wtedy zastanowić się, co jest przyczyną, ponieważ może to oznaczać, że zapalenie pęcherza jest objawem jakiejś innej choroby. Swoje obserwacje należy skonsultować z lekarzem, który przeprowadzi z nami wywiad i skieruje na specjalistyczne badania. Przyczyny mogą być różne, ale jedną z częstszych jest choroba wywołana przez bakterie chlamydii. Czym one są i jakie zmiany mogą powodować w ludzkim organizmie?
Chlamydie są bakteriami, które żyją w żywych organizmach, dlatego można się nimi zarazić przez bezpośredni kontakt. Zakażenia są dość powszechne, ale niestety stosunkowo rzadko wysyła się pacjentów na badania w kierunku potwierdzenia obecności tej bakterii. Odmiany bakterii, które najczęściej atakują i są przenoszone drogą płciową to chlamydia trachomatis, mycoplasma genitalium oraz ureaplasma.
Chlamydia trachomatis wywołują chorobę zwaną chlamydiozą, która związana jest z różnego rodzaju niebezpiecznymi powikłaniami. Objawy chlamydii nie są zbyt charakterystyczne, ponieważ mogą być uśpione przez wiele lat i przypominają infekcje układu moczowo-płciowego, ale przewlekła i nieleczona chlamydioza może powodować wiele różnych komplikacji, w tym bezpłodność. Bakterie przenoszą się drogą płciową, podczas kontaktów seksualnych, dlatego najczęściej zarażają się osoby, które nie mają stałych partnerów i narażone są na przypadkowe sytuacje w tym zakresie. Stąd też nosicielkami są często kobiety, które stosują antykoncepcję doustną, a jedynie prezerwatywa może stanowić ewentualne zabezpieczenie przed zarażeniem. Kontakt chorej osoby ze śluzówką zdrowej, niesie ze sobą wysokie prawdopodobieństwo zarażenia, ponieważ nawet potarcie oczu może spowodować zainfekowanie, dlatego jednym z objawów chlamydii jest zapalenie spojówek.
Objawy chlamydii dość trudno rozpoznać. Chlamydia może być uśpiona przez wiele lat i w żaden sposób nie wskazywać na swoją obecność. Czasem przejawia się pod postacią upławów, krwawienia podczas stosunku płciowego, wymiotów, nudności, nieregularnego miesiączkowania, bólów podbrzusza, nawracających zapaleń pęcherza i cewki moczowej – generalnie częstymi problemami z układem moczowo-płciowym, co nie zawsze od razu łączone jest z chlamydią. Niestety w późnej diagnozie tkwi problem, ponieważ choroba wykryta wcześnie jest zazwyczaj całkowicie wyleczalna. Zakażenie chlamydią powoduje często również zapalenia jajników, co z kolei wpływa na problemy z płodnością, utrzymaniem ciąży, a nawet bezpłodnością.
Bakteriami z rodziny chlamydii są również mycoplasma genitalium, powodująca mykoplazmę oraz ureaplasma, którymi także można zarazić się przez kontakty seksualne. Ich objawy oraz komplikacje zbliżone są do tych wywoływanych przez chlamydia trachomatis. Często na wszystkie trzy szczepy chlamydii podaje się jeden antybiotyk, np. Doksycyklinę. Bakterie te należą do najczęstszych drobnoustrojów, podobnie jak wirus HIV, którymi można się zarazić podczas kontaktów seksualnych bez użycia prezerwatywy. Często przechodzi się je bezobjawowo, ale każda z nich niesie poważne konsekwencje związane z problemami z zajściem w ciążę, poronieniem, a także bezpłodnością. Co więcej, bakterie mogą zostać przeniesione na noworodka w trakcie porodu poprzez kontakt z florą bakteryjną pochwy matki. Ureaplasma powoduje w szczególności problemy z układem moczowym, dlatego nawracające zapalenie pęcherza lub cewki moczowej może być związane z jej zakażeniem.