Co to jest przerost endometrium? Jakie są objawy i jak leczyć przerost endometrium?

Endometrium

Endometrium

Endometrium to inaczej błona śluzowa wyścielająca macicę. Dzieli się na dwie warstwy- podstawną i czynnościową. Warstwa czynnościowa to ta, która ulega złuszczeniu podczas menstruacji. Każdego miesiąca odbudowuje się na nowo, by móc posłużyć jako potencjalne źródło odżywienia zarodka przed jego kompletnym zagnieżdżeniem.

Endometrium to tkanka podatna na schorzenia. Niestety nietrudno o jej zapalenie a także przerost. W niektórych przypadkach wędruje po organizmie jako oddzielny twór. Tworzy guzki i zgrubienia w okolicy macicy, które krwawią podczas menstruacji. Bardzo sporadycznie zdarzają się też w innych, dalszych organach jak np. płuca lub oko. Dokładna przyczyna tej choroby nie została jeszcze wyjaśniona. Warto obserwować ją także pod kątem rozwijających się nowotworów.

Objawy przerostu endometrium

Najczęsciej przerost endometrium  dotyka kobiet po 55 roku życia. Fundamentem diagnostyki w kierunku przerostu endometrium jest badanie USG narządów rodnych kobiety, a także określenie poziomu odpowiednich hormonów jako, że pośrednią przyczyną powstania tego schorzenia są właśnie nieprawidłowości hormonalne. U kobiet miesiączkujących za normę przyjmujemy endometrium o grubości 8-15 mm. Po menopauzie granica ta zamyka się w 5 mm. Każde odstępstwo od wyznaczonych standardów powinno skłonić do poszerzenia diagnostyki.

Jak leczyć przerost endometrium?

Leczenie tej dolegliwości zależne jest od jej stopnia zaawansowania. Przy niewielkich przerostach ginekolog zleca kurację hormonalną oraz częstsze wizyty kontrolne w jego gabinecie. W momencie gdy zmiany są duże, kobietę poddaje się biopsji i łyżeczkowaniu macicy. To specjalny zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Za jego pomocą lekarz usuwa nadmiar tkanki endometrialnej. Materiał ten oddawany jest do laboratorium w celu poddania go ocenie histopatologicznej. W ten sposób możliwe jest wczesne wykrycie rozwijającego się nowotworu endometrium. Procedura ta może spowodować parodniowe krwawienia z dróg rodnych, co jest całkowicie naturalne. Warto jednak obserwować swoje ciało, ponieważ przedłużające się plamienia należy pilnie skonsultować.

Potwierdzona obecność komórek nowotworowych w badanej tkance zmusza do wykonania histerektomii- wycięcia macicy wraz z jajnikami. Wcześniej wykryty nowotwór to słabszy przeciwnik, dlatego dbajmy o siebie i badajmy się regularnie.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu cyclotest myWay – nowoczesna antykoncepcja bez hormonów

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Leave a Reply

Translate »