Choroby przenoszone drogą płciową.

, Choroby przenoszone drogą płciową., Naturalna PłodnośćCzy prezerwatywa jest dobrym zabezpieczeniem przed groźnymi chorobami? Czym można zarazić się podczas kontaktów seksualnych? Jakie są objawy chorób wenerycznych? Zobacz, co powinnaś wiedzieć na temat zagrożeń związanych z aktywnością seksualną.

Co to jest CPDP?

Choroby przenoszone drogą płciową (CPDP) są zagrożeniem dla wszystkich osób, które są aktywne seksualnie. Oznacza to, że można się nimi zarazić poprzez wszelkie kontakty seksualne, w trakcie których ma się bezpośrednią styczność ze śluzówką partnera, czyli narządami takimi jak: pochwa, penis, jama ustna, odbyt, wargi. Stopień tego niebezpieczeństwa związany jest z różnymi czynnikami, np.: odpornością organizmu, ilością partnerów seksualnych, metodami antykoncepcyjnymi itd. Źródła chorób mogą być różne – bakteryjne, grzybicze, wirusowe. Te ostatnie są najgorsze, ponieważ możemy leczyć jedynie objawy, a nie przyczyny zakażenia. Przewlekłe i długo nieleczone zwiększają prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV, ponieważ organizm jest wtedy osłabiony i nie potrafi się sam obronić.

Najczęściej spotykane choroby przenoszone drogą płciową i objawy zakażenia

Należą do nich chlamydioza, kiła, rzeżączka, opryszczka, rzęsistkowica i AIDS, który wywoływany jest przez wirus HIV. Ponadto należy wymienić wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Jeśli chodzi o objawy to nie zawsze one występują. Zdarza się, że wirus, czy choroba będą początkowo całkowicie bezobjawowe i można je wykryć jedynie przez specjalistyczne badania. Utrudnia to znacznie szybkie wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia nim zakażenie się rozwinie. Czasem jednak choroby okolic intymnych dają o sobie znać i to w nieprzyjemny sposób. U kobiet będą to najczęściej upławy o charakterystycznym zapachu, świąd, pieczenie, opryszczka, zaczerwienienie śluzówki, ból podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza, dyskomfort podczas stosunków płciowych, powiększone węzły chłonne itd. Kiedy pojawią się któreś z tych dolegliwości należy udać się do ginekologa, ponieważ przewlekłe i nieleczone choroby układu rozrodczego mogą prowadzić nawet do raka szyjki macicy. Ponadto, kiedy często zmienia się partnerów seksualnych warto udać się na badania krwi pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową, ponieważ mogą być niebezpieczne dla nas samych oraz możemy zarazić nimi naszych przyszłych partnerów seksualnych.

W jaki sposób można uchronić się przed zarażeniem niebezpiecznymi chorobami?

Jedynym pewnym zabezpieczeniem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest całkowita abstynencja seksualna – co w praktyce dla większości osób jest niemożliwe. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest przebadanie siebie łącznie z partnerem pod kątem chorób wenerycznych. Jeśli oboje jesteśmy zdrowi oraz żadne z nas nie ma przygodnych sytuacji seksualnych to możemy czuć się bezpiecznie. W przypadku wirusa HIV należy pamiętać, że droga zarażenia polega na kontakcie z krwią zakażonej osoby, w związku z czym niebezpieczeństwo kryje się nie tylko podczas kontaktów seksualnych, ale również używania tych samych strzykawek, maszynek do golenia itp. W przypadku metod antykoncepcyjnych, tylko jedna z nich jest względnym zabezpieczeniem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i będzie to oczywiście prezerwatywa. Tworzy fizyczną barierę między narządami płciowymi partnerów, która powinna być również blokadą dla różnych wirusów, bakterii i chorób.

Aby prezerwatywa była dobrym zabezpieczeniem, należy pamiętać o kilku zasadach:

-Sprawdzaj datę ważności prezerwatywy, ponieważ przeterminowana może mieć obniżoną jakość

-Prezerwatywy kupuj najlepiej w aptece

-Wybieraj prezerwatywy dobrej firmy

-Przy każdym kolejnym kontakcie seksualnym wybieraj nową prezerwatywę – pamiętaj, że są JEDNORAZOWEGO użytku

-Przy wyciąganiu członka z pochwy przytrzymaj prezerwatywę, aby się nie zsunęła

-Uważaj na środki plemnikobójcze! Zawsze czytaj ulotkę, czy mogą być stosowane łącznie z prezerwatywą

 

Leave a Reply

Translate »