Ból menstruacyjny: Przyczyny bólu menstruacyjnego i jak go leczyć

Ból menstruacyjny

Ból menstruacyjny

Każda kobieta co miesiąc zmaga się z krwawieniem menstruacyjnym. Niektóre panie przechodzą ten czas bezproblemowo, nie skarżąc się na szczególne dolegliwości. Jednak dla większości ból menstruacyjny wiąże się z dużym dyskomfortem. Nierzadko ból spowodowany skurczami mięśni macicy zmusza kobiety do pozostania w domu i leżenia w łóżku, przy czym nie obędzie się bez zażycia tabletki przeciwbólowej. Dlaczego każda z nas inaczej znosi “te dni” i co wpływa na nasilenie dolegliwości?

Kto jest bardziej podatny na ból menstruacyjny?

Szczególnie podatne na dokuczliwe bóle menstruacyjne są osoby otyłe, znajdujące się pod wpływem ciągłego stresu, palące papierosy oraz te, które zaczęły krwawić we wczesnych latach swojego życia.

Co wpływa na intensywność bólu menstruacyjnego?

Duży wpływ na nasilenie bólu menstruacyjnego ma aktywność fizyczna kobiety. Panie, które uprawiają sport rzadziej uskarżają się na nieprzyjemne dolegliwości. Mają tutaj zwłaszcza znaczenie ćwiczenia rozciągające, które powodują rozluźnienie mięśni macicy.

Ograniczenie potraw słonych, słodkich i tłustych i napoi takich jak alkohol, kawa czy mocna herbata także wpływa pozytywnie i łagodzi ból menstruacjny. Istotne  Ważne znaczenie w łagodniejszym przechodzeniu miesiączki odgrywa dieta bogata w warzywa i owoce.

Jak leczyć bóle menstruacyjne w domu?

Jeśli ból menstruacyjny nie jest aż tak dokuczliwy, możemy złagodzić jego natężenie poprzez odpowiednie działania nawet w domu. Pierwszą możliwością jest po prostu jak największa ilość snu oraz odpoczynek. Nic tak nie rozluźnia ciała jak porządna drzemka w te dni. Jeśli nie mamy czasu na sen warto wykonać na sobie lub poprosić bliską osobę o rozluźniający masaż mięśni.

Delikatne rozciąganie kręgosłupa i mięśni miednicy także pomoże się zrelaksować. Następnym krokiem jaki możemy podjąć to wykorzystanie ciepłych okładów na brzuch lub plecy, jednakże warto zwrócić uwagę aby temperatura nie była zbyt wysoka ponieważ może powodować nadmierne krwawienie. Warto także sięgnąć po  napar z rumianku, który działa rozkurczowo.

Jakie kroki należy podjąć, gdy naturalne sposoby zawodzą?

W pierwszej kolejności polecane jest zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak np. paracetamol czy naproksen. Hamują one wpływ hormonów wywołujących skurcze mięśni macicy- tzw. prostaglandyn.

Należy przy tym pamiętać o niezażywaniu aspiryny, która rozszerza naczynia krwionośne. W razie wystąpienia przeciwwskazań do stosowania wyżej wymienionych leków ginekolog może zdecydować się na zastosowanie terapii hormonalnej w celu łagodniejszego przebiegu miesiączek.

Jeśli bóle miesiączkowe są bardzo dokuczliwe, wiążą się z naprawdę dotkliwymi objawami, które wyłączają kobietę z życia na kilka dni (np. występują dodatkowo wymioty, zasłabnięcia, krwawienie jest bardzo intensywne) być może konieczna będzie dokładniejsza diagnostyka w celu poznania przyczyny dolegliwości. Ważne, aby nie bagatelizować wspomnianych objawów, ponieważ mogą one świadczyć o poważniejszych schorzeniach w obrębie narządów rodnych!

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Wyznaczanie Dni Płodnych i Niepłodnych. Wynik JUŻ po 5 minutach ! Tester Afrodyta na Ślinę -rewolucja czy niezbędny gadżet w damskiej torebce?

Inteligentny monitor płodności na Smartfon

 

 

Leave a Reply

Translate »