Menstruacji często towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nich jest ból jajnika. To poczucie kłucia w podbrzuszu, które może mieć różny stopień nasilenia. Najczęściej jest objawem naturalnych procesów zachodzących w organizmie podczas miesiączki. Jednak zdarza się, że ból jajnika występuje również po okresie. Jakie są tego przyczyny?
Jajniki
Jajniki to żeńskie gruczoły płciowe. Położone są wewnątrz jamy otrzewnej. Należą do narządów parzystych – jeden z nich znajduje się po prawej stronie układu rozrodczego, a drugi po lewej. Ich budowa oraz aktywność zmieniają się podczas cyklu owulacyjnego.
Jajniki pełnią dwie funkcje w organizmie. Wytwarzają ważne hormony (estrogeny, progesteron, androgeny oraz relaksynę). Co więcej, produkują komórki jajowe, co jest związane z bólem jajnika podczas owulacji.
Ból jajnika po okresie – przyczyny
Ból jajników po miesiączce najczęściej nie jest związany z następstwem faz cyklu, czyli nie ma uzasadnienia fizjologicznego. Czasami występuje przy krótkiej pierwszej fazie cyklu. W innych przypadkach warto udać się do lekarza, ponieważ może wskazywać na poważne dolegliwości.
Jedną z przyczyn bólu jajnika po okresie jest ciąża. W tym przypadku stanowi on skutek naturalnych zmian zachodzących w ciele – rozciągania się i rozrostu macicy oraz implantacji zarodka. Jeśli dodatkowo występuje krwawienie, należy zwrócić się do specjalisty. Może to wskazywać na ciążę pozamaciczną, poronienie czy odklejenie się łożyska.
Ból jajnika po okresie bywa również objawem chorób i infekcji. Zapalenie przydatków to stan zapalny narządów miednicy mniejszej (jajników i jajowodów). Wywołuje je zakażenie bakteryjne np. gronkowcem czy paciorkowcem. Często przy zapaleniu przydatków pojawiają się inne objawy jak: wysoka gorączka, plamienie między miesiączkami, biegunka, nudności i wymioty.
Ból jajnika może być sygnałem pojawienia się torbieli, czyli wypełnionych krwią, ropą lub płynem ustrojowym woreczków. Na początku można nie zauważyć żadnych objawów, a małe torbiele czasami samoistnie znikają. Jednak, gdy przyjmują większe rozmiary, pojawia się ból. Torbiele mogą również powodować zaburzenia miesiączkowania czy zwiększać poczucie parcia na pęcherz.
Ból jajnika pojawia się również przy endometriozie. Ta choroba polega na rozrastaniu się błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Ponadto ból może pojawiać się podczas oddawania moczu, wypróżniania czy stosunku.
W przypadku bólu jajnika po okresie zawsze warto udać się do lekarza. Należy przeprowadzić badania diagnostyczne, które pomogą postawić właściwą diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Przeczytaj także :
Diafragma Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet
Ból podczas współżycia – przyczyny i leczenie
miałam takie dolegliwości a potem się okazało że to policystyczne jajniki