Torbiel w piersi, inaczej cysta, to łagodna zmiana w obrębie tkanki włóknistej, zamykająca światło przewodów mlecznych. Torbiele mają gładką, nietwardą powierzchnię, można je łatwo przesuwać względem podłoża. Torbiel nie jest groźną zmianą, niekiedy może jednak powodować dolegliwości bólowe. Kobiety u których wykryto torbiel w piersi często stoją przed dylematem, czy powinny kontynuować stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Jakie jest ryzyko zachorowania na raka piersi przy stosowaniu tabletek hormonalnych?
Wątpliwości wielu kobiet w tym temacie wynikają prawdopodobnie z niepokojących doniesień medycznych dotyczących środków hormonalnych i ich wpływu na rozwój raka piersi. Wyniki badań medycznych nie są jednak jednoznaczne. Z jednej strony istnieje spójność co do tego, że tabletki antykoncepcyjne mogą stanowić czynnik ułatwiający podział komórek lub przyspieszający niepokojące mutacje genetyczne. Niektóre badania wskazują nawet na wzrost ryzyka zachorowalności na raka sutka wśród kobiet stosujących hormony. Z drugiej strony kontrowersja ta dotyczy jedynie środków zawierających wyłącznie estrogeny, a ten typ tabletek hormonalnych stosowany jest wyjątkowo rzadko.
W przypadku tabletek niezawierających estrogenów ryzyko zachorowania na raka piersi nie występuje w ogóle. Brak jak dotychczas doniesień medycznych, które wskazywałyby, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, u których zdiagnozowano torbiel w piersi narażone są na rozwój nowotworu.
Czy zmiany w obrębie piersi stanowią przeciwskazanie do stosowania hormonów?
Torbiele nie są przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Co więcej, środki hormonalne często wykorzystywane są w leczeniu drobnych zmian, w tym torbieli w piersi. Tabletki hormonalne przepisywane są w szczególności w sytuacji zaburzeń endokrynologicznych, a zaburzenia gospodarki hormonalnej bardzo często stanowią przyczynę rozwoju torbieli. Odpowiednio dobrana antykoncepcja może więc ustabilizować gospodarkę hormonalną kobiety, a tym samym doprowadzić do zmniejszenia lub całkowitego usunięcia torbieli.
Przeczytaj także:
FemiGlove Specjalna rękawica do samodzielnego badania piersi – Zwiększa czułość dotyku aż 8-krotnie!
Ból owulacyjny: czy każda kobieta go odczuwa i czym się charakteryzuje oraz jak go odróżnić?