Dzięki profilaktyce raka piersi co raz więcej kobiet wykonuje regularne badania. Nie mniej ważne jest wykonywanie samobadania. To właśnie dzięki niemu udaje wykryć wczesne zmiany w obrębie piersi. Mogą one przyjąć postać wyczuwalnych guzków lub zgrubień. Każdą tego typu zmianę warto konsultować z lekarzem, jednak nie każde zgrubienie w piersi z nich musi oznaczać nowotwór.
Wyczułam zgrubienie w piersi i co dalej?
Po pierwsze – nie panikuj. Większość wykrytych guzków czy zgrubień w obrębie piersi to niegroźne zmiany, które nie zagrażają Twojemu zdrowiu. Należy również pamiętać, że struktura kobiecych piersi zmienia się wraz z wiekiem, okresem życia kobiety, a więc zgrubienie, którego wcześniej nie czułaś, a nagle się pojawiło nie musi oznaczać najgorszego. Może być związane np. z zachodzącymi w organizmie zmianami np. na skutek karmienia piersią, okresu dojrzewania lub menopauzy. Regularne manualne badanie piersi pozwala lepiej poznać własny biust, wykryć nawet najdrobniejsze zmiany, a tym samym uczy tego, jakie zgrubienie powinno nas zaniepokoić.
Guzek w piersi – to na pewno nowotwór złośliwy
Mit. Niemal 80% guzków, które udaje wykryć podczas samodzielnego badania piersi to niezłośliwe zmiany. Tego typu zmiany wykrywa się u wielu kobiet w okresie rozrodczym. Ich przyczyny są w większości nieznane, choć istnieją podejrzenia, że mogą być związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
Jakie zmiany można wykryć dzięki samobadaniu?
Choć większość zmian jest niezłośliwych bywa i tak, że rozpoznane zgrubienie w piersi może oznaczać zmianę złośliwą. Tego typu guzek w dotyku przypomina chrząstkę, która znajduje się na koniuszku nosa. O wiele częściej jest to tzw. gruczolakowłokniak, który u kobiet poniżej 25 roku życia bardzo rzadko rozwija się w nowotwór. Gruczolakowłokniaki są gładkie i twarde o różnej wielkości, najczęściej powstają w pobliżu brodawki. Inną zmianą, którą można wykryć dzięki samobadaniu piersi są torbiele. W swojej fakturze przypominają gałkę oczną pod zamkniętą powieką. Łagodny guzek najczęściej pozwala na swobodne przesuwanie nad nim skóry.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – udaj się do lekarza
Jeśli wyczujesz jakiekolwiek zgrubienie lub nierówności w obrębie piersi nie wpadaj od razu w panikę, ale umów się na wizytę do lekarza. Nawet łagodne zmiany mogą wymagać konsultacji. W przypadku niepokojącej zmiany w obrębie piersi lekarz wykonuje lub zleca wykonanie specjalistycznych badań – USG piersi, mammografię lub biopsję.
Przeczytaj także:
FemiGlove – Specjalna Rękawica do SamoBadania Piersi
Czy i kiedy jest sens stosować 2 mietody antykoncepcyjne jednocześnie?