Samobadanie piersi powinno stanowić comiesięczną rutynę w życiu każdej z nas. Dodatkowa po 30 roku życia każda kobieta powinno wykonać raz w roku badanie USG ze względu na wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi w tej grupie wiekowej. Zarówno samodzielne badanie piersi jak i specjalistyczne badania ultrasonograficzne pełnią ważną rolę w profilaktyce nowotworu piersi.
Rak piersi to najczęstszy nowotwór, na który chorują kobiety. Jak podają dane statystyczne stanowi on również 22% wszystkich zgonów spowodowanych chorobami onkologicznymi. W związku z tym niezmiernie ważna jest wczesna profilaktyka, która pozwala na szybkie wykrycie zagrożenia. Im wcześniej uda się zdiagnozować nowotwór tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie. Po 30 roku życia ważnym elementem profilaktyki raka piersi jest wykonywanie co roku badania USG piersi. Ważnym elementem wczesnego wykrywania nowotworu jest również samodzielne badanie piersi, które powinno być wykonywane raz w miesiącu, najlepiej ok. tygodnia po miesiączce.
Badanie piersi USG
Badanie USG piersi stanowi obrazową metodę badania piersi, która wykorzystuje ultradźwięki. Działanie ultrasonografu polega na odbiciu od tkanek fal, które emitowane są przez głowicę aparatury. Metodę tę wykorzystuje się zarówno profilaktycznie jak i w celach diagnostycznych różnego rodzaju torbieli w obrębie piersi. Badanie USG piersi powinno być wykonywane raz w roku przez wszystkie kobiety, które ukończyły 30 rok życia. Metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku piersi małych i twardych, które zbudowane są w większości z tkanki gruczołowej. USG pozwala wykryć wczesne zmiany, które na początkowym etapie rozwoju są całkowicie uleczalne. Badanie umożliwia również diagnostykę niegroźnych zmian o charakterze torbieli. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla kobiety.
Samobadanie piersi
Samodzielne badanie piersi powinno być wykonywane niezależnie od badań specjalistycznych. Należy je wykonywać przed lustrem, zawsze w dobrze oświetlonym miejscu. Prawidłowe wykonane samobadanie piersi obejmuje część wzrokową oraz część dotykową. Pierwsza część samobadania piersi powinna uwzględnić dokładne obejrzenie piersi oraz węzłów chłonnych znajdujących pod pachami z różnych pozycji:
– stojąc w pozycji wyprostowanej
– z profilu
– opierając ręce na biodrach
– pochylając się do przodu
Zauważone wybrzuszenia, nierównomierne napięcie skóry, zmieniony koloryt lub wydzielina z sutka powinna wzbudzić nasz niepokój. Druga część samobadania piersi powinna obejmować badanie dotykowe. Należy wykonywać je w pozycji leżącej. Lewa pierś powinna być badana przez prawą rękę, po wcześniejszym ułożeniu lewej ręki pod głowę. Natomiast prawą pierś należy badać lewą ręką, po ułożeniu prawej ręki pod głowę. Badanie powinno być wykonywane za pomocą okrężnych ruchów, zataczając co raz to większe koła. Wszelkiego rodzaju grudki lub stwardnienia, które udaje się wykryć w trakcie samobadania piersi należy poddać dalszej, specjalistycznej diagnostyce.
FemiGlove – specjalna rękawica do samodzielnego badania piersi
Aktualnie na rynku dostępne są specjalne przyrządy, które ułatwiają wykonywanie samodzielne badanie piersi. Jednym z nich jest specjalistyczna rękawica FemiGlove. Rękawica ta wykazuje niezwykłą czułość, nawet 8-krotnie większą niż dotyk ręki. Przy jej użyciu możliwe jest wykrycie najdrobniejszych zgrubień w obrębie piersi, nawet wielkości ziarenka cukru. Specjalna powłoka rękawicy redukuje tarcie między palcami oraz zapobiega przemieszczaniu się guzków lub zgrubień w czasie samobadania. FemiGlove jest narzędziem trwałym, nadającym się wielokrotnego użytku, a do jej stosowania nie są potrzebne dodatkowe lubrykanty czy żele. FemiGlove jest dostępna w aptekach stacjonarnych oraz aptekach i medycznych sklepach internetowych.
Przeczytaj także:
Jakie ma kobieta alternatywy jeśli nie chce stosować hormonów?
Jak samodzielnie wykonać badanie piersi – film instruktażowy
10 wskazówek jak zajść w ciążę skutecznie