Trądzik, wypryski u kobiet dojrzałych – przyczyny i jak leczyć?

Trądzik, wypryski u kobiet dojrzałych

Trądzik, wypryski u kobiet dojrzałych

Okazuje się, że problemy skórne nie są zmorą wyłącznie nastolatków, a osiągnięcie dojrzałości nie chroni nas przed trądzikiem. Jeśli wykwity skórne pojawiają się w wieku powyżej 30 roku życia można uznać to za tzw. trądzik wieku dojrzałego. Jakie są jego przyczyny i jak sobie radzić z tym schorzeniem?

Granicą wieku, która pozwala odróżnić trądzik młodzieńczy od trądziku osób dorosłych jest 25 rok życia. Trądzik w wieku dorosłym może stanowić pozostałość lub nawrót choroby z okresu nastoletniego, ale może też wystąpić bez wcześniejszych oznak problemu.

Trądzik wieku dojrzałego

W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego trądzik u dojrzałych osób występuje w postaci pojedynczych zmian, które najczęściej nie są tak rozległe jak w przypadku trądziku nastoletniego. Krosty towarzyszące trądzikowi dojrzałemu są zdecydowanie mniej liczne. Jednak to co odróżnia je od trądziku nastoletniego to fakt, że często ulokowane są w skórze głęboko, przyjmując formę bolących grudek, które trudno  wycisnąć. Zmiany te najczęściej występują w okolicach żuchwy, brody a niekiedy przy linii włosów. Wbrew powszechnej opinii zmiany te często powstają na skórze suchej, nie zaś skłonnej do przetłuszczania. Nieleczony trądzik prowadzi do rozległych blizn lub przebawień, ale przede wszystkim potrafi negatywnie wpłynąć na samoocenę.

Przyczyny trądziku wieku dojrzałego

Problemy hormonalne

Trądzik współwystępuje często z zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku kobiet najczęściej dotyczą one nadmiernej produkcji męskich hormonów płciowych – testosteronu i jego pochodnych. Czasami bywa i tak, że to wzrost żeńskich hormonów płciowych (estrogenów)  wpływa na pojawienie się zmian skórnych. Nadmierna produkcja męskich hormonów płciowych powoduje wykwity na okolicy żuchwy, ale również w obszarze szyi i pleców. Estrogeny natomiast są przyczyna trądziku na czole, policzkach lub nosie.

Stres

Częstą przyczyną trądziku dojrzałego jest długotrwały stres. Jego działanie ma również związek z produkcją hormonów. Tym razem nie są to hormony płciowe, lecz kortyzol, czyli tzw. hormon stresu, który produkowany jest przez korę nadnerczy. Kortyzol przyczynia się do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych i tym samym prowadzi do wzmożonej produkcji sebum, który zatyka pory, wywołując powstawanie stanów zapalnych skory.

Niewłaściwa dieta

Trądzik u osób dorosłych może być również konsekwencją nieprawidłowej diety lub nietolerancji na niektóre potrawy. Do jego nasilenia mogą przyczyniać się potrawy typu fast food, nieregularne jedzenie, spożywanie nadmiaru cukru i tłuszczu.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Regularne stosowanie ciężkich podkładów lub kremów niewłaściwych do rodzaju skóry lub wieku, nieodpowiednie oczyszczanie cery mogą prowadzić do wystąpienia tzw. trądziku kosmetycznego.

Leczenie trądziku

To jakie leczenie zostanie podjęte dużo zależy od przyczyny problemu. Pierwszym krokiem jest najczęściej podjęcie leczenia zewnętrznego za pomocą środków lub preparatów o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych i przeciwzaskórnikowych. Niekiedy konieczne jest włączenie odpowiedniej farmakoterapii. Niedoceniona w leczeniu trądziku jest również odpowiednia dieta, bogata w witaminy i składniki odżywcze wspierające proces naprawczy skóry (np. produkty z zawartością witaminy A, E, C, B, cynkiem i selenem). Ważną rolę w leczeniu trądziku odgrywa tzw. leczenie podtrzymujące, czyli stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i zaleceń lekarskich w okresie poprawy stanu cery.

Przczytaj także:

Antykoncepcja mechaniczna – w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza?

Tampony BEPPY bez sznureczków do seksu, na basen, fitness czy saunę

Krwawienie po stosunku. Czy jest groźne?

 

 

 

Leave a Reply

Translate »