Po cesarskim cięciu została Ci widoczna i bolesna blizna na brzuchu, która powoduje fizyczny i psychiczny dyskomfort. Czujesz się przez to mniej atrakcyjna i chciałabyś, aby jak najszybciej zbladła i zmalała? Zobacz, w jaki sposób ją leczyć i dbać o nią bezpośrednio po porodzie.
Powstawanie blizn
Blizna to naturalny proces regeneracji skóry, która została w jakiś sposób uszkodzona. Nawet po najmniejszym skaleczeniu, pozostają mikroblizny, o których nie mamy często pojęcia. Im większe uszkodzenie ciała, rana, czy naruszenie skóry w jakikolwiek sposób, tym bardziej widoczna blizna. Jest ona przykładem tkanki łącznej pojawiającej się w ostatnim etapie gojenia rany. Ma za zadanie ją scalić i będzie już zawsze zastępowała skórę właściwą. Od momentu uszkodzenia ciała, aż do sformułowania się blizny, w jej ostatecznym kształcie – przechodzi ona różne stadia rozwoju, w trakcie których zmienia swój kolor, kształt, obrzmienie, stopień bolesności itd. Trwa to zazwyczaj do roku czasu i jest uzależnione od charakteru, wielkości rany i procesów regeneracyjnych, których szybkość u każdego człowieka wygląda nieco inaczej. Jednak miejsce, gdzie powstała blizna nigdy już nie będzie wyglądało tak samo jak wcześniej, nawet przy najlepszych interwencjach chirurgów estetycznych itd. Można sprawić, że blizna będzie praktycznie niewidoczna, ale nie da się przywrócić skóry właściwej. Cesarskie cięcie zawsze wiąże się z blizną, która będzie nam towarzyszyła do końca życia, ale stosując się do kilku zasad, korzystając z odpowiednich preparatów bądź poddając się pewnym zabiegom – można spowodować, że stanie się mało widoczna.
Cesarskie cięcie
Blizna po cesarskim cięciu powinna przypominać płaską, poziomą kreskę w dole brzucha. Czasem jest bardzo widoczna i powoduje duży dyskomfort psychiczny matki. Innymi razy nie rzuca się tak mocno w oczy, ponieważ jest wąska i krótka oraz szybko i ładnie jaśnieje. Tak to wygląda u większości kobiet, a w związku z tym, że ślad osadzony jest w niskich partiach podbrzusza, to bielizna go w pełni zakrywa. Niestety w trakcie gojenia mogą pojawić się różne komplikacje przez co blizna rozszerza się, przerasta, uwypukla, twardnieje, a także powoduje uczucie nieprzyjemnego ciągnięcia. Przyczyny mogą być różne, np. złej jakości nacięcie w trakcie operacji, procesy związane z produkcją kolagenu, różnego rodzaju choroby, wiek itd. Na wiele z nich nie mamy wpływu. To co możemy jednak zrobić, aby regeneracja blizny przebiegała jak najlepiej, to odpowiednia pielęgnacja pooperacyjna. Ponadto istnieją różnego rodzaju zabiegi, które powodują zmniejszanie blizn i znacznie poprawiają ich estetykę.
Pielęgnacja blizn
Bezpośrednio po porodzie bardzo ważna jest higiena rany pooperacyjnej. Najpierw zostanie założony na nią odpowiedni opatrunek, który po upływie wyznaczonego czasu (dobie lub dwóch) zostanie ściągnięty przez lekarza. Nie wolno go moczyć, dlatego trzeba być ostrożnym podczas mycia. Po około tygodniu, kiedy zaczną odpadać strupki – zostaną ściągnięte szwy, bądź wchłoną się same. Wtedy ukaże nam się różowawa blizna, która z czasem zacznie blednąć i będzie mało widoczna – to najlepszy scenariusz jakiego możemy się spodziewać. Nie zawsze jednak tak się staje. W miejscu tkanki łącznej możemy odczuwać mrowienie lub ciągnięcie. Ponadto w miejscu gojenia się blizny dochodzi czasem do powstawania przerostów i zgrubień, czyli tzw. bliznowca. Nie jest on groźny, ale wygląda nieestetycznie. Wtedy warto zasięgnąć porady lekarza, który zaproponuje nam odpowiednią kosmetykę blizny.
Leczenie blizn i bliznowców
Sposoby leczenia blizn są różne i możemy podzielić je na inwazyjne, nieinwazyjne oraz kriochirurgię. Do nieinwazyjnych zaliczamy: plastry i żele silikonowe, specjalistyczne opatrunki, kremy i maście witaminowe, preparaty zawierające sterydy, masę perłową, kwas hialuronowy, ekstrakt z cebuli, specjalne masaże, presoterapia, itd. Natomiast przykładem inwazyjnych metod leczenia blizn opierających się głównie na chirurgii estetycznej lub specjalnych zabiegach będą: operacje chirurgiczne i plastyczne, zastosowanie laseroterapii, mezoterapia, iniekcje, okłady z parafiny, ultradźwięki itd. Innym sposobem jest także wykorzystanie w różnych formach kriochirurgii, czyli terapii, w której stosuje się bardzo niską temperaturę (poniżej -100 st. C.) Powoduje ona zamrażanie tkanek i tym samym zmniejsza widoczność i przerost blizn.
Skuteczna profilaktyka
W przypadku nieinwazyjnej formy leczenia dużą popularnością cieszy się terapia silikonowa. Uważa się ją za wysoce skuteczną, bezpieczną, łatwą i dyskretną . Jest stosowana zazwyczaj w formie plastrów i żeli, które powinno się aplikować na bliznę jak najszybciej, ponieważ im wcześniejsza ingerencja, tym lepszy efekt końcowy. Działa się w tym przypadku na zasadzie profilaktyki, nie dopuszczając do powstawania przerostów i złego rozrastania się blizny. Znacznie łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Żele i plastry sprawdzają się w takich przypadkach znakomicie, w tym, w leczeniu blizn po cesarskim cięciu. Silikon zawiera szereg właściwości, dzięki którym nazywany jest często „drugą skórą”. Pomaga w szybszym gojeniu się blizn, niweluje wiele skutków ubocznych towarzyszących powstaniu tkanki łącznej, takich jak ból, swędzenie, uczucie napięcia, mrowienia, nie dopuszcza do przerostu, a także zmniejsza ich widoczność. Preparaty silikonowe są odpowiednie dla skóry wrażliwej, ponieważ bardzo rzadko powodują alergie. Ponadto ich skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi.