Sposoby na męską niepłodność
Niepłodność określa się jako problemy z zajściem w ciążę po roku systematycznych starań przez parę, która nie stosuje żadnej metody antykoncepcji. Niechlubnie przyjęło się, że w pierwszej kolejności obarczany jest winą kobiecy organizm i to w nim szuka się przyczyny niepowodzenia. Należy podkreślić jednak, że niepłodność dotyczy w takim samym stopniu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Liczne badania i statystyki pokazują, że jakość męskiego nasienia zaczęła w ostatnich latach spadać. Ma to ścisły związek z różnymi czynnikami cywilizacyjnymi, które w obecnych czasach dotykają coraz większą ilość osób, m.in. stresem, zanieczyszczeniem środowiska, chorobami cywilizacyjnymi itd. Niepłodność to jednak nie wyrok i w wielu wypadkach różnego rodzaju leczenie, czy terapia przynoszą zamierzony efekt.
Przyczyny męskiej niepłodności
Do głównych przyczyn męskiej niepłodności zalicza się: niską jakość nasienia, małą ruchliwość i ilość plemników, choroby oraz urazy męskich narządów płciowych, a także uwarunkowania natury genetycznej. Wiek także ma znaczenie, ponieważ wraz z nim plemniki stają się coraz słabsze. Również spory procent to nieznane dotychczas medycynie przyczyny. Płodności mężczyzn bardzo szkodzi nieodpowiedni tryb życia, w którym mało jest aktywności fizycznej, a za dużo używek. Negatywnie wpływa także permanentny stres, zła dieta oraz zbyt wysoka temperatura ( w szczególności, kiedy powoduje ona nadmierne nagrzewanie okolic intymnych). Poprawienie jakości życia związanego z tymi wszystkimi czynnikami, jednocześnie skutkuje poprawieniem jakości nasienia.
Jeśli chodzi o przyczyny męskiej niepłodności związane z różnymi schorzeniami, to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia infekcje narządów płciowych, żylaki powrózka nasiennego, a także zaburzenia hormonalne. Problemy z poczęciem mogą mieć także podłoże genetyczne. Jeśli para stara się bezskutecznie od ponad roku o dziecko warto udać się z wynikami obecnych badań do lekarza genetyka, który przyjrzy się dokładnie całej sprawie od strony genów.
Leczenie męskiej niepłodności
Leczenie związane jest bezpośrednio z przyczyną niepłodności. Może mieć charakter m.in. farmakologiczny i chirurgiczny. Zawsze w diagnozie podstawowym krokiem jest dokładne badanie męskiego nasienia, w celu ustalenia, czy posiada ono jakieś wady. Leczenie zazwyczaj zaczyna się od terapii hormonalnej lub antybiotykowej. Jeśli te nie przyniosą zamierzonych efektów, to brane są pod uwagę operacyjne rozwiązania. Przykładem może być usunięcie żylaków z powrózka nasiennego lub udrożnienie nasieniowodów. Inseminację lub in vitro stosuje się w ostateczności. Nowoczesną metodą walki z niepłodnością jest także IMSI, która polega na wyselekcjonowaniu zdrowych plemników i ich iniekcję do komórki jajowej. Jest dostępna w naszym kraju od niedawna i zyskuje coraz większą ilość swoich zwolenników.
Co wspomaga płodność mężczyzny?
W pierwszej kolejności należałoby zrobić rachunek sumienia dotyczący stylu życia, diety, ilości używek itd. Gra jest naprawdę warta świeczki, ponieważ czasem wystarczy po prostu „żyć zdrowiej”, aby poprawić jakość własnej płodności. Mężczyźni mający problem z poczęciem dziecka powinni regularnie ćwiczyć, jeść produkty niskotłuszczowe, bogate w białko, a także dużą ilość owoców i warzyw. W diecie nie może być niedoborów cynku i selenu, ponieważ wspomagają sprawność seksualną i odpowiadają za prawidłową produkcję plemników. Ponadto witaminy A,C oraz E wpływają na jakość nasienia więc ich również nie może zabraknąć w posiłkach. Warto także odstawić papierosy i alkohol, ponieważ powoduje to ogólne poprawienie stanu zdrowia oraz kondycji, która na pewno przyda się w sypialni.
Przeczytaj także artykuł Środowiskowe przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn