Poronienie. Czy i jak można zbadać przyczynę poronienia?

Poronienie. Czy i jak można zbadać przyczynę poronienia?

Czy i jak można zbadać przyczynę poronienia?

Głównym powodem wszystkich poronień są wady genetyczne i uszkodzone zarodki. Natura w ten sposób odrzuca słabe ogniwa, które nie miałyby szans na przeżycie i właściwy rozwój.

Prawdopodobieństwo poronień wzrasta wraz z wiekiem kobiety, ponieważ statystyki pokazują, że panie po 35 roku życia, które zdecydowały się na pierwsze dziecko są bardziej narażone na zagrożoną ciążę niż młodsze koleżanki.

Zagrożenie życia płodu jest również wyższe w przypadku, gdy nadużywane są wszelkiego rodzaju używki: alkohol, papierosy, narkotyki oraz gdy kobieta cierpi na pewne choroby, m. in. niedoczynność tarczycy, toksoplazmozę, chlamydię, HIV itd.

Podobnie jest w przypadku mężczyzn, ponieważ jakość nasienia jest bardzo istotna. Generalnie jednak ciężko jest stwierdzić z jakiego konkretnego powodu doszło do poronienia. W pierwszym trymestrze statystycznie występuje największa ilość poronień, o których najczęściej kobieta nawet nie wie. Spóźniająca się przez parę dni miesiączka, która nagle jednak się pojawia może być oznaką zapłodnionej komórki, którą organizm bardzo szybko wydalił. Medycyna jest w tym zakresie bezradna.

Po trzecim trymestrze prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia znacznie spada.  W przypadku, gdy doszło do poronienia ważne jest, by poznać jego przyczynę. Niektórzy lekarze zalecają zrobić to dopiero po drugim poronieniu, ale są również tacy, którzy kierują pacjentkę na badania już po pierwszych problemach z utrzymaniem ciąży. Warto je zrobić chociażby dla własnego zdrowia i komfortu psychicznego, żeby wykluczyć ewentualne problemy, które mogłyby się pojawić przy drugiej ciąży.

Najczęstszą przyczyną poronień jest genetyka i w tym kierunku należałoby zrobić badania. Należą do nich m.in. badanie cytogenetyczne (kariotypu), analiza materiału pornnego, trombofilia wrodzona. Ważne są również badania hormonalne związane z hormonami płciowymi i tarczycy. Ponadto przyczyną poronień mogą być wady anatomiczne narządów rodnych, które wykrywa się przez badania: dopochwowe badanie ISG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerowa, badanie endoskopowe jamy macicy itd. Do przyczyn poronień zalicza się także różnego rodzaju infekcje wirusowe lub bakteryjne: toksoplazmoza, różyczka, chlamydia, cytomegalia, opryszczka.

TAGI: poronienie, przyczyna poronienia, przyczyna poronień, jak zajść w ciążę, problemy z zajściem w ciążę

 

 

Leave a Reply

Translate »