NIEPŁODNOŚĆ: Badanie drożności jajowodów
Starasz się o dziecko od dłuższego czasu, ale efektów brak. Lekarz najprawdopodobniej zaproponuje, aby wykonać badanie drożności jajników. W jaki sposób przeprowadza się to badanie? Jakie są metody i na czym dokładnie polegają?
Dla kogo badanie?
Niedrożność jajowodów jest jedną z częstszych przyczyn, problemów z zajściem w ciążę. W przypadku, gdy para stara się o dziecko przez wiele miesięcy bezskutecznie, wtedy zaleca się wykonanie badania na drożność jajników. Takie badanie może pomóc zdiagnozować przyczynę niepłodności, polegającą na zablokowanych kanałach jednego lub obu jajowodów, co uniemożliwia przedostanie się plemników do komórki, a także przemieszczanie się jaja i w efekcie zapłodnienia. Badanie drożności jajowodów ma za zadanie wykrycie ewentualnych zrostów i udrożnienie kanałów rodnych, tak by mogło dojść do naturalnego poczęcia.
Metody badania drożności jajowodów
Histerosalpingografia (HSG)
HSG jest najczęściej wykonywaną formą badania sprawdzającego drożność jajowodów. Wykorzystuje promienie rentgenowskie oraz kontrast wprowadzany w głąb pochwy. Mamy dzięki niemu obraz jamy macicy, jej wnętrza oraz drożności jajowodów. Badanie nie jest długie i wykonuje się je w pracowni rentgenowskiej. Pacjentka dzień przed nie powinna jeść zbyt obfitego posiłku (najlepiej być ok. 6 godzin na czczo przed badaniem), a także może przyjąć wcześniej lek rozkurczowy w czopku. Przed badaniem należy się wypróżnić i mieć pusty pęcherz. W przypadku zdrowej kobiety badanie nie powinno być bolesne, raczej nieprzyjemne. Jednak, gdy występują zrosty pacjentka może odczuwać ból, dlatego przed badaniem podaje się najczęściej środek rozkurczowy, czy przeciwbólowy. O drożności jajowodów będzie świadczyło swobodne przedostanie się kontrastu w głąb narządów rozrodczych. W momencie, gdy nie będzie odpowiedniego przypływu, może świadczyć to o niedrożności jajowodów. Badania nie wolno przeprowadzać w trakcie miesiączki. Najlepszym momentem na jego wykonanie jest pierwsza faza cyklu.
Sonohisterosalpingografia (sonoHSG)
W przypadku tej metody nie stosuje się promieni rentgenowskich, a zamiast kontrastu wprowadzony zostaje do narządów rodnych kobiety jałowy roztwór soli fizjologicznej, a obraz obserwuje się za pomocą USG. Plusem tego badania jest brak ryzyka uczulenia pacjentki na kontrast oraz uniknięcie szkodliwych promieni rentgena. Jest zatem dobrą alternatywą dla HSG. W przeciwieństwie jednak do histerosalpingografii – nie dostarcza informacji na temat konturu jajowodów.
Laparoskopia
Metoda ta jest dość rzadko wykorzystywana, ponieważ należy do znaczniej bardziej inwazyjnych, niż pozostałe. Polega na podaniu kontrastu pacjentce podczas zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym i wiąże się w związku z tym z hospitalizacją i ryzykiem związanym z operacją.
TAGI: jajowody, niepłodność, jak zajść w ciążę, zajść w ciążę, ciąża, owulacja, laparoskopia, HSG, histerosalpingografia, SHG, sonohisterografia, drożność jajowodów, jajniki
0 komentarzy