Nie możesz zajść w ciążę od dłuższego czasu? Okres nieudanych prób poczęcia dziecka wiąże się często z dużym poziomem stresu. Niepowodzenie spowodowane np. niepłodnością wywołuje frustrację, która staje się powodem konfliktów lub wzajemnego obwiniania w związku. Nierzadko cierpi również na tym życie intymne pary – stosunek seksualny podporządkowany staje się staraniom o dziecko, co może zmniejszać spontaniczność i zdolność czerpania satysfakcji.
Powszechnie wiadomo również, że duże napięcie emocjonalne nie sprzyja płodności. Jak sobie poradzić w sytuacji, gdy nie możesz zajść w ciążę od dłuższego czasu? Okazuje się, że nieoceniona może okazać się wizyta u psychologa, który pomoże parze poradzić sobie z aktualnym kryzysem.
Nie możesz zajść w ciążę przez dłuższy okres a stres psychologiczny
Nie należy zapominać, że to, że nie możesz zajść w ciążę zawsze dotyczy obojga partnerów, nawet jeśli przyczyny medyczne wskazują, że problem z zapłodnieniem leży po stronie jednego z nich. Niestety bardzo często problemy z poczęciem doprowadzają stopniowo do wzajemnego obwiniania się, które polega na obustronnym doszukiwaniu się przyczyn problemu.
Ma to również miejsce nawet wtedy, gdy z punktu widzenia medycyny przyczyny są jasne. Często odzywają się wtedy echa ,,przeszłości’’– przebyte infekcje, ,,szkodliwa’’ antykoncepcja, przypadkowe kontakty seksualne, zbyt późna decyzja o dziecku, obciążenia genetyczne.
Ponadto dla kobiety fakt, że nie może zajść w ciążę, może być postrzegana w kategoriach poczucia własnej wartości i kobiecości, niesprawdzenia się w roli matki. Mężczyzna natomiast czuje się niewystarczająco męski, wartościowy, jeśli nie jest w sanie wydać na świat potomka. Taki sposób postrzegania często wywołują lęk, złość, frustracje, poczucie winy – emocje, które w dużym nasileniu prowadzą do wyczerpania i sprawiają, że partnerom co raz trudniej jest się ze sobą się komunikować.
Częste konflikty na pewno nie sprzyjają budowaniu intymności czy czerpaniu satysfakcji z życia seksualnego, co dodatkowo oddala marzenia o dziecku . Długotrwałe starania mogą doprowadzić do kryzysu psychologicznego, a więc sytuacji, która powoduje, że para traci zdolności do radzenia sobie z aktualnymi napięciami.
Wpływ stresu na płodność
Stres, który towarzyszy długotrwałym staraniom o dziecko może pośrednio blokować płodność. Wynika to z reakcji hormonalnych, do których dochodzi na skutek jego dużej ilości. W trakcie stresu dochodzi do intensywnej produkcji kortyzolu, czyli hormonu, który przyczynia się do zahamowania produkcji hormonów płciowych.
W przypadku kobiet są to estrogeny i progesteron – odpowiedzialne za prawidłowy przebieg owulacji i cyklu miesiączkowego. Nadmierny stres pobudza przysadkę mózgową do produkcji prolaktyny. Nadmiar tego hormonu powoduje spadek pożądania, zmniejszenie pragnienia do podejmowania aktywności seksualnej. Dodatkowo zmiany chemiczne, które powstają na skutek dużej ilości stresu negatywnie oddziałują na układ immunologiczny co z kolei ma wpływ na jakość śluzu szyjki macicy.
W przypadku mężczyzn stres również może negatywnie odbić się na płodności. Kortyzol obniża poziom testosteronu we krwi, który odpowiedzialny jest za produkcję plemników. Ich ilość, ruchliwość i żywotność może również ulec osłabieniu, co również zmniejsza szansę na zapłodnienie.
W jaki sposób pomoże psycholog?
Przede wszystkim postara się zrozumieć sposób postrzegania aktualnego problemu, że nie możesz zajść w ciążę. Pozwoli wyrazić negatywne emocje i znaleźć dla nich akceptację w życiu obojga partnerów. Jeśli w związku pojawiają się konflikty, psycholog pozwoli znaleźć skuteczny dla obojga sposób komunikowania i rozumienia swoich potrzeb.
Nierzadko ważnym elementem terapii czy konsultacji psychologicznej jest nauka bardziej efektywnego radzenia sobie z napięciem wywołanym problemom z poczęciem – często polega to na odwołaniu się do wcześniejszych trudniejszych doświadczeń lub kryzysów, z którymi para musiała się mierzyć. Czasami istotne okazuje się również zajęcie się sferą seksualną pary. Osoby długotrwale starające się o dziecko, często tracą spontaniczność z seksu, który w pewnym momencie staje się podporządkowany rozrodczości. Wówczas pomocne okazuje się podjęcie kontaktu z seksuologiem.
Przeczytaj także:
10 Wskazówek Jak Zajść w Ciążę
Cyclotest® myWay – Komputer cyklu Planowanie Dziecka w naturalny sposób
Wyznaczanie dni płodnych – Test owulacyjny na ślinę wielokrotnego użytku