Nie możesz zajść w ciążę? Jakie są objawy chorej tarczycy?
Jednym z czynników, które mogą utrudniać zajście w ciążę są problemy z tarczycą. Mogą one przybierać różną formę, czy jednostkę chorobową, a każda z nich daje różne objawy. Do najczęstszych zaliczamy: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, chorobę Gravesa-Basedowa, czy Hashimoto.
Tarczyca jest narządem, który reguluje poziom metabolizmu w całym organizmie. Produkuje hormony tyroksynę (T4) oraz trójjodotyroninę (T3). Ponadto bardzo ważnym hormonem związanym z tarczycą jest hormon tyreotropowy (Tsh) produkowany przez przysadkę mózgową, który stymuluje wytwarzanie T4 i T3. W momencie, gdy wymienione hormony nie funkcjonują prawidłowo, ich produkcja jest zaburzona lub występują w nieodpowiednim stosunku względem siebie, to wtedy dochodzi do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, w tym właśnie utrudnień związanych z zajściem w ciążę. Niedoczynność tarczycy pojawia się wtedy, gdy jest ich wytwarzana zbyt mała ilość, natomiast gdy zbyt duża – pojawia się nadczynność. Na tarczycy mogą pojawiać się także różnego rodzaju guzki, czy dojść do rozwoju tzw. wola tarczycowego związanego z powiększaniem się narządu. W przypadku chorób Hashimoto (zapalenie gruczołu) i Gravesa-Basedowa można mówić już o podłożu autoimmunologicznym, czyli takim, w którym organizm atakuje sam siebie.
Niedoczynność tarczycy
Objawy:
– zwolniony metabolizm, zaparcia
– przyrost masy ciała
– problemy z gubieniem nadprogramowych kilogramów
– wypadanie włosów
– częste uczucie zimna
– depresja, obniżenie nastroju
– niskie ciśnienie tętnicze
– „napuchnięta” twarz, obrzęki
– zmęczenie, osłabienie
-suchość skóry i łokci
Leczenie niedoczynności tarczycy polega przede wszystkim na podawaniu leków zawierających ten hormon, np. Euthyrox, a także wspomaganiu jej pracy poprzez suplementację jodu, selenu, cynku i stosowanie odpowiedniej diety, która ogranicza gluten, nabiał, laktozę, alkohol, rośliny psiankowate, jajka, soję. Kluczową rolę ogrywa zdrowie jelit, ponieważ wiele chorób o podłożu autoimmunologicznym bierze się właśnie z powodu zapalenia, infekcji jelit, czy też ich nieszczelności.
Nadczynność tarczycy
Objawy:
– pocenie się
– podwyższona temperatura ciała
– nagła utrata masy ciała
– wypadanie włosów
– kołatanie serca
– biegunki
– wytrzeszcz gałek ocznych
– drżenie rąk
Problemy z płodnością mogą dotyczyć mężczyzn i kobiety cierpiących zarówno na niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. W związku z tym, nim para zacznie starać się o dziecko, warto zbadać hormony i w razie kłopotów, najpierw starać się wyregulować ich poziom.
U kobiet mających problemy z tarczycą może dochodzić do zaburzenia miesiączkowania i owulacji, co bezpośrednio przekłada się na utrudnienia w zajściu w ciążę. Przy niedoczynności występuje podwyższony poziom prolaktyny, która blokuje owulację. Istnieje również wyższe ryzyko poronienia. Hormony tarczycy są także niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, zwłaszcza jego tarczycy i centralnego układu nerwowego. W przypadku nadczynności tego gruczołu może dojść do zaburzeń krążenia w trakcie ciąży oraz tzw. przełomu tarczycowego. Ponadto częściej występują cykle bezowulacyjne. Problemy z tarczycą negatywnie wpływają również na męską płodność, ponieważ zostaje obniżone libido, a także nasienie może być gorszej jakości.
Nigdy nie bagatelizujmy tarczycy. Raz na jakiś czas warto zrobić sobie badania całego profilu tarczycowego i udać się na badanie usg tego gruczołu. W momencie, gdy szybko rozpoczniemy leczenie jest szansa, że uda nam się wyrównać poziom hormonów tarczycy, tak aby nie kolidowały w planowaniu dziecka.
TAGI: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, jak zajść w ciążę, owulacja
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy