Część kobiet na skutek różnych negatywnych czynników doświadcza utraty dziecka. Przeżycie to wiąże się z bólem oraz smutkiem, lecz zdarza się, że pacjentka nie jest świadoma poronienia i traktuje je jak zwykłe krwawienie miesiączkowe. Bóle okolic krzyża oraz podbrzusza to standardowe objawy towarzyszące menstruacji.
Warto wiedzieć w którym momencie kobieta może powiązać swoje dolegliwości z ewentualnym poronieniem i powinna udać się na wizytę lekarską. Każde niepokojące symptomy należy skonsultować z ginekologiem. Znajomość swojego ciała to kluczowy czynnik w rozpoznawaniu procesów zachodzących w organizmie.
Czym jest poronienie?
Poronienie to inaczej samoistne i niekontrolowane pozbycie się zarodka przez organizm kobiety. Obumiera on i zostaje wydalony pod wpływem różnych negatywnych czynników. O poronieniu mówimy, gdy następuje przed 22 tygodniem ciąży. Utrata dziecka w późniejszym okresie nazywana jest porodem przedwczesnym.
Przyczyny poronienia
Niestety istnieje ogrom czynników, mogących wpłynąć na utratę ciąży. Przyczynę wczesnego poronienia znaleźć można np. w zaburzeniach hormonalnych. Łożysko, które zaczyna rozwijać się już na początku ciąży, nie wytwarza odpowiedniej ilości progesteronu. Jest on potrzebny do utrzymania zarodka w łonie matki.
W momencie, gdy organizm dostaje sygnał o zbyt małym stężeniu progesteronu a embrion przestaje się rozwijać, następuje złuszczenie błony śluzowej macicy. Efektem jest obfite krwawienie, nierzadko przypominające miesiączkę. Bardzo częsty powód przedwczesnego zakończenia ciąży to także nieprawidłowości genetyczne. Za inne przyczyny uznać można np. nadmierne sięganie po używki, długotrwały kontakt z promieniowaniem jonizującym oraz toksynami a także infekcje typu toksoplazmoza lub chlamydia.
Jak odróżnić miesiączkę od poronienia?
Podczas poronienia ciało wysyła kobiecie wiele specyficznych sygnałów. Jeśli dochodzi do niego krótko po zapłodnieniu, może być jednak łudząco podobne do miesiączki pod względem występujących objawów. Utrata ciąży to zjawisko nagłe, nieprzewidywalne i przybierające na intensywności. Skurcze macicy oraz ból podbrzusza są stałym elementem krwawienia, natomiast zastanowić powinno ich zwiększone natężenie i dodatkowo pojawiające się mocne bóle krzyżowe.
Warto przyjrzeć się także wydalanej krwi, w której zaniepokoić mogą fragmenty tkanek. Bardzo dużo kobiet boryka się z obfitymi miesiączkami w których znajdują się skrzepy, dlatego też wszelkie odstępstwa od normy należy dokładnie zbadać- mogą być to kawałki łożyska. Czasem poronieniu towarzyszy także stan podgorączkowy, co raczej nie zdarza się w trakcie menstruacji. To sygnał, że mogłyśmy właśnie stracić ciążę.
Przeczytaj także: