W dzisiejszych czasach niepłodność jest dość często spotykanym zjawiskiem. Szybkie tempo życia utrudnia swobodne funkcjonowanie i wywiera na nas presję. Problem z zajściem w ciąże może mieć wiele przyczyn- od przewlekłego stresu do problemów hormonalnych aż po nieodpowiednią dietę. Jest to kwestia indywidualna i tak też należy podejść do zaistniałego problemu w kontekście poszukiwania jego przyczyny.
Niepłodność wymaga przeprowadzenia wielu specjalistycznych badań a także szczegółowego wywiadu lekarskiego. Niestety zdarza się, że starania o dziecko nie przynoszą rezultatów z powodów niezależnych od partnerów i trudnych lub niemożliwych do wyleczenia. Wyjściem awaryjnym wydaje się być metoda invitro.
Czym jest in-vitro?
Proces in vitro to inaczej szereg czynności takich jak stymulacja hormonalna, pobranie komórek rozrodczych od partnerów oraz finalne zapłodnienie pozaustrojowe. Odbywa się w ściśle ustalonych warunkach laboratoryjnych pod nadzorem specjalistów. Jego skuteczność szacuje się w granicach 20-50%, w zależności od indywidualnych predyspozycji.
Kiedy należy pomyśleć o metodzie in-vitro?
W momencie, gdy wszystkie sposoby na zajście w ciążę zawodzą, należy rozważyć wykonanie zabiegu in vitro. Możliwość tą należy przemyśleć na spokojnie, ponieważ wiąże się z dużymi kosztami oraz obciążeniem- zarówno fizycznym jak i psychicznym. Najczęstszym czynnikiem prowadzącym do podjęcia decyzji o zapłodnieniu pozaustrojowym jest tzw. czynnik męski w postaci nieprawidłowych parametrów nasienia lub obustronna niedrożność jajowodów u kobiety. Warto zastanowić się także nad metodą in vitro w przypadku stwierdzonej endometriozy oraz nieuzasadnionej biologicznie niepłodności- tzw. niepłodności idiopatycznej. Zabieg zalecany jest parom, które wcześniej parę razy podjęły się inseminacji domacicznej, niestety bez rezultatów.
Przeciwwskazania do zabiegu in-vitro
Istnieją pewne ograniczenia dotyczące zapłodnienia metodą in vitro. Niewskazane jest wykonywanie zabiegu w momencie zaniku funkcji jajnika oraz złego stanu zdrowia kobiety jak np. podczas leczenia niektórych rodzajów nowotworów. In vitro zakończy się również niepowodzeniem w przypadku braku plemników w jądrach partnera a także komórek jajowych w jajnikach partnerki. Sytuacja ta zdarzyć się może np. w czasie terapii onkologicznej polegającej na kontrolowanym napromieniowaniu ciała.
Przeczytaj także:
Wyznaczanie dni płodnych i owulacji – Tester Owulacyjny ze śliny
Komputer cyklu cyclotest myWay do skutecznego planowania dziecka w naturalny sposób