Jak poprawić jakość i ruchliwość plemników?
Problem z poczęciem nierzadko leży po stronie mężczyzn. Często przyczyna związana jest z parametrami nasienia. Niska liczba i ruchliwość plemników może powodować trudności z zajściem w ciążę. W jaki więc sposób można poprawić męską płodność?
- Dieta ma znaczenie.
Zaleca się spożywanie produktów z upraw ekologicznych – warzyw, owoców, mięsa , nabiału – bez dodatków hormonów, pestycydów. Im mniej sztucznych dodatków w spożywanej żywności, tym lepiej dla męskiej płodności. Panowie powinni unikać także nadmiernie tłustych potraw, a w zamian spożywać produkty, które są bogate w przeciwutleniacze – warzywa liściaste, kapustę, marchew, owoce cytrusowe, kalafior, brokuły. Codzienną dietę warto wzbogacić w produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, które mogą wzmocnić płodność. Jeśli mężczyźnie zależy na poprawie jakości plemników, powinien ograniczyć picie kawy, alkoholu oraz palenie tytoniu, które mają szkodliwy wpływ na parametry nasienia. Zdrowa i zbilansowana dieta pozwala ponadto zachować prawidłową masę ciała, co w rezultacie ma korzystny wpływ na jakość spermy. Otyłość jest jedną z głównych przyczyn impotencji, zmniejszenia liczby i ruchliwości plemników. Ponadto nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie jąder powoduje ich przegrzewanie, które może negatywnie odbijać się na płodności mężczyzn.
- Aktywne wspieranie płodności?
Niewątpliwie, aktywność fizyczna może pobudzić ruchliwość plemników, nie należy jednak przesadzać. Badania pokazują, że mężczyźni prowadzący dotychczas siedzący tryb życia, którzy zaczną ćwiczyć ok. 3 razy na tydzień, mogą w pół roku poprawić liczebność plemników oraz inne wskaźniki jakości spermy. Naukowcy twierdzą, że trening fizyczny może zwiększać ilość spermy i jej ruchliwość, jednak dotyczy to umiarkowanego treningu siłowego. Wysoko wysiłkowe interwałowe ćwiczenia mogą niekiedy negatywnie odbić się na męskiej płodności, dlatego w tej kwestii warto zachować równowagę.
3. Suplementy.
Mogą okazać się skuteczną alternatywą, w szczególności dla mężczyzn, którzy zmagają się z niedoborem witamin i składników odżywczych. Jak się okazuje, duże znaczenie ma witamina C, która zapobiega zbrylaniu i sklejaniu się plemników w nasieniu, a także cynk, zwiększający poziom testosteronu, dodatkowo poprawiający ruchliwość plemników. Zawarty jest on także w niektórych produktach, np. ostrygach, chudym mięsie wołowym, indyku czy kiełkach pszenicy. Do wspomagaczy płodności można zaliczyć również argininę, kwasy omega-3, chrom, miedź, witaminę E, koenzym, Q10, a także kompleks witamin B-w tym witaminę B12.
- Żele wspomagające płodność.
Ruchliwość plemników można także poprawić za pomocą stosowania specjalnych żelów dopochwowych przed stosunkiem, np. żelu PreFert. Dzięki zgodności pH żelu z naturalnym pH śluzu z szyjki macicy w czasie dni płodnych stworzone zostają optymalne warunki podtrzymujące ruchliwość i przeżywalność plemników. Dodatkowo środek ten zmniejsza barierę osmotyczną pochwy, przez co może ułatwić dotarcie plemników do szyjki macicy. Osmolarność i pH środka PreFert zgodna jest z wartościami nasienia, dzięki czemu zapobiega odwodnieniu i tworzy dla niego najbardziej optymalne warunki. Zawartość bioaktywnego arabinogalaktanu dodatkowo wspomaga żywotność i aktywność plemników. Żel dopochwowy najlepiej stosować w trakcie owulacji, 5 minut przed współżyciem.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy