Fakty i mity o niepłodności.
Temat niepłodności budzi dzisiaj wiele emocji i kontrowersji. Trudno się dziwić, ponieważ pary które od dłuższego czasu starają się bezskutecznie o dziecko, przeżywają wiele stresów związanych z ilością i kosztami licznych badań, a także niepewnością, czy przyniosą one upragnione efekty. Informacji na ten temat jest ogrom, w szczególności w Internecie i mediach społecznościowych, ale okazuje się, że wiele z nich to po prostu bezpodstawne teorie, które zdecydowanie należy odłożyć do sfery mitów i bajek. Dlatego też, wszystko co przeczytamy z niepewnych nam źródeł powinniśmy brać z przymrużeniem oka, ponieważ możemy dostarczyć sobie dodatkowych, niepotrzebnych stresów. W razie wszelkich wątpliwości warto zasięgnąć rady i opinii lekarza specjalisty, ponieważ mamy wtedy komfort, że otrzymamy rzetelne informacje. Oto najczęściej spotykane fakty i mity dotyczące tematu niepłodności, z którymi możemy się spotkać:
FAKT
Wiek ma wpływ na płodność
Jest to jeden z ważniejszych współczynników determinujących płodność kobiety, a także i mężczyzny. To, że kobieta z upływem czasu ma coraz mniejsze szanse na zostanie mamą jest ogólnie wiadome. Między 20 a 30 rokiem życia przypada szczyt okresu płodnego i później statystycznie spada. Panie, które zaszyły w ciążę mające powyżej 40 roku życia często były poddawane zabiegowi in vitro, w którym zapłodniona komórka dostarczana była przez inną dawczynię. Wiek ma także wpływ na płodność w przypadku mężczyzn. Co prawda panowie mają przez znacznie dłuższy okres życia zdolność do poczęcia potomka, ale jakość ich nasienia zaczyna spadać już po 35 roku. Oznacza to mniejszą ilość produkowanych plemników, które nie są już tak ruchliwe jak wcześniej, spadek poziomu testosteronu oraz różne wady nasienia.
MIT
Problemy z niepłodnością leżą zazwyczaj po stronie kobiety
Jest to absolutnie nieprawda. Przyjęło się, że jeśli para stara się bezskutecznie od dłuższego czasu o dziecko, to kobieta najpierw podejmuje kroki w celu sprawdzenia, czy problem leży po jej stronie, a dopiero później robi to partner. Dobrą praktyką byłoby, aby w takiej sytuacji para razem wybrała się do lekarza w celu ustalenia dalszego postępowania i ewentualnej terapii, czy badań. Problemy z niepłodnością mają kobiety i mężczyźni dokładnie w takim samym stopniu.
FAKT
Tryb życia ma wpływ na płodność
Nasz styl życia ma wpływ na praktycznie wszystkie jego sfery, w tym płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Bardzo negatywnie wpływa zanieczyszczone środowisko, w którym żyjemy, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, używki, stres, zła dieta i nadwaga itp. Wszystkie te czynniki powodują, że materiał genetyczny jest niższej jakości, występują przesunięcia owulacyjne u kobiety i zajście w ciążę jest wtedy utrudnione. Aby uniknąć tego typu problemów i poprawić szansę na poczęcie dziecka należy zrobić rachunek sumienia dotyczący naszego codziennego życia, a w szczególności jego szeroko pojętej jakości i zwracać uwagę na to co jemy, ile się w ciągu dnia ruszamy, nie wspominając już o odstawieniu używek.
MIT
Niepłodność to to samo co bezpłodność.
Wyrazy bardzo podobne, ale ich znaczenie jest już całkiem inne. Bezpłodność oznacza trwałą niemożność poczęcia dziecka. Jest ona nieodwracalna i nieuleczalna. Natomiast niepłodność to wydłużony czas, w którym para stara się o dziecko. Mówimy o niej, kiedy przez rok systematycznych prób kobieta nie może zajść w ciążę. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady specjalisty, który zleci przeprowadzenie badań i pomoże ustalić co jest przyczyną owych problemów. Nie należy na pewno wpadać w panikę, ponieważ poczęcie dziecka nie jest wcale tak prostą rzeczą, jak mogłoby się wydawać. Większości parom udaje się to dopiero po roku systematycznych starań.
FAKT
Otyłość obniża płodność
Nadwaga i otyłość ma wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, a ta z kolei bezpośrednio związana jest z płodnością. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje wydłużenie starań się o dziecko, zwiększa prawdopodobieństwo poronień, a także trudniejsze jest leczenie ewentualnej niepłodności. Dlatego też tak ważne jest dbanie o odpowiednią dietę i poziom codziennej aktywności fizycznej. Kobiety z otyłością mają często wiele kompleksów i w związku z tym życie seksualne dostarcza im różnego rodzaju stresów (stres również obniża płodność!), ciężko im się rozluźnić. Warto dbać o swój wygląd, aby czuć się pewnie w łóżku, co pomoże w czerpaniu przyjemności z seksu i starań się o dziecko. Zrelaksowany organizm staje się bardziej otwarty na wszelkie bodźce i przez to może przyczynić się do wyregulowania płodności.
MIT
Bez kobiecego orgazmu nie dojdzie do zapłodnienia
O ile szczytowanie u mężczyzny jest wymagane z wiadomych względów, tu w przypadku kobiety nie ma już takiej potrzeby. Orgazm jest oczywiście niezwykle przyjemnym doznaniem i faktycznie może pomóc plemnikom w przedostaniu się w kierunku jajowodów, ponieważ wywołuje impulsy i drgania, ale nie jest w żaden sposób rzeczą konieczną, bez której nie będzie możliwości zapłodnienia.
FAKT
Regularny seks zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę
Podstawowym wymogiem, który musi zostać spełniony, aby mogło dojść do zapłodnienia jest współżycie w trakcie dni płodnych. W trakcie pozostałych dni nie ma możliwości zajścia w ciążę. Ta kwestia jest generalnie jasna. Jedynym problemem, a zarazem najistotniejszym jest ustalenie, kiedy te płodne dni się pojawią. Tutaj sprawa nie jest już taka prosta. Po pierwsze wymaga to od kobiety systematycznych obserwacji własnego ciała i analizowania kobiecych wskaźników płodności, a także brania pod uwagę pewną granicę błędu, ponieważ bardzo często zdarza się, że w cyklu dochodzi do różnego rodzaju przesunięć i dni płodne wypadają w zupełnie inne dni, niż się tego spodziewałyśmy. Dlatego też regularny seks zwiększa prawdopodobieństwo, że udam nam się akurat wstrzelić w odpowiedni czas na zapłodnienie.
MIT
In Vitro jest w 100% skuteczne, niezależnie od wieku
Niestety żadna metoda, która ma pomóc w niepłodności nie jest w 100% skuteczna. Kobieta poddająca się zabiegowi zapłodnienia pozaustrojowego musi być przygotowana na to, że może będzie musiała poddać się in vitro nawet kilka razy. Wszystko zależy od przyczyny niepłodności, a także od tego, w jakim wieku jest kobieta. Im bliżej 40 czy 50 roku życia, tym komórka jajowa będzie gorszej jakości, przez co szanse na sukces maleją. W takich sytuacjach często bywa tak, że komórka jajowa nie należy do kobiety poddającej się in vitro, tylko od dawczyni. Jest to tzw. adopcja komórki jajowej.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy