Znieczulenie przy porodzie. Zalecenia
Niemal każda kobieta spodziewająca się dziecka odczuwa lęk związany z bólem porodowym. Wbrew powszechnej opinii poród nie musi wiązać się z cierpieniem, ponieważ każda rodząca może otrzymać znieczulenie, jeśli tylko o to poprosi. Kobiety są co raz bardziej świadome faktu, jak niekorzystny wpływ na ich zdrowie ma ból w czasie porodu i co raz częściej decydują się na podanie znieczulenia. W przypadku niektórych chorób lub dolegliwości, z którymi zmaga się kobieta, wykonanie znieczulenia jest wręcz wskazane.
Znieczulenie zewnątrzoponowe
Technik łagodzenia bólu porodowego jest wiele, jednak najpowszechniejszym z nich jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Polega ono na wstrzyknięciu specjalnego środka znieczulającego przez cewnik zamieszczony w okolicy dolnego odcinka lędźwi. W wyniku znieczulenia kobieta nie odczuwa bólu, który wiąże się ze skurczami od pasa w dół, jednak zachowuje przy tym pełną świadomość, może się poruszać i przeć. Pierwsze efekty znieczulenia widoczne są już po ok. 20 minutach i trwają mniej więcej przez 2 godziny – w tym czasie kobieta nie odczuwa dolegliwości bólowych , jednak wciąż jest świadoma pojawiających się skurczy.
Kiedy stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe?
Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się w czasie porodu siłami natury – wedle życzenia i potrzeb pacjentki. W niektórych sytuacjach – gdy poród znacznie się przedłuża, a rodząca kobieta jest już bardzo zmęczona i spięta wykonanie znieczulenia może zasugerować położna lub lekarz. Niekiedy też znieczulenie zewnątrzoponowe jest podawane wtedy, gdy istnieje ryzyko rozwiązania porodu poprzez cesarskie cięcie bądź istnieją dodatkowe zalecania. Przy porodzie naturalnym należy odczekać z podaniem znieczulenia do momentu, aż rozwarcie osiągnie poziom 2-4 cm, ponieważ zbyt wczesne podanie znieczulenia zewnątrzoponowego niesie za sobą ryzyko zatrzymania akcji porodowej. Podobnie nie zaleca się wykonania znieczulenia w czasie 7-9 centymetrowego rozwarcia, ponieważ jego najsilniejsze działanie może przypaść na moment parcia, co może przynieść niekorzystne skutki dla dalszego etapu porodu.
Wskazania do zastosowania znieczulenia
W niektórych przypadkach podanie znieczulenia zewnątrzoponowego jest wręcz wskazane ze względu na stan zdrowia a nawet życia pacjentki. Do szczególnych dolegliwości należą:
– nadciśnienie indukowane ciążą i towarzyszące ciąży,
– astma oskrzelowa ,
– cukrzyca (zarówno ciążowa, jak i insulinozależna),
– padaczka,
– zaburzenia hematologiczne (np. anemia sierpowata),
– stan po cesarskim cięciu oraz inne sytuacje położnicze, m.in. położenie pośladkowe płodu, ciąża mnoga, wcześniactwo i dystrofia wewnątrzmaciczna płodu
TAGI: poród, jak zajść w ciążę, znieczulenie zewnątrzoponowe, znieczulenie w czasie porodu, ból porodowy
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy