Zalety i wady prowadzenia ciąży przez położną
Ciąża pod okiem ginekologa, czy położnej? Na jaką opiekę powinna zdecydować się przyszła mama? Poznaj wady i zalety prowadzenia ciąży przez doświadczoną położną.
Prowadzenie ciąży fizjologicznej przez położną jest w wielu państwach coraz częściej spotykane, w Polsce jednak jeszcze dość mało popularne. Ma to związek z tym, że niewiele położnych korzysta z uprawnień pozwalających im na prowadzenie własnej praktyki. Brakuje u nas wykwalifikowanych w tym zakresie osób, dlatego znalezienie takiej położnej może być trudne. Ponadto niewiele kobiet wie, że w ogóle jest taka możliwość. Przyzwyczaiłyśmy się, że prowadzącym ciążę jest zawsze ginekolog i to do niego od razu się udajemy. Położną utożsamiamy raczej z osobą, która prowadzi szkołę rodzenia i uczestniczy w odbieraniu porodu. Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy, że jeśli tylko ciąża fizjologiczna przebiega prawidłowo i nie istnieją żadne przeciwskazania, czy zagrożenia to prowadzącym ciążę nie musi być lekarz, tylko właśnie położna. Taka osoba posiada kwalifikacje do wykonywania różnych czynności związanych z przebiegiem ciąży, np. założenie karty ciąży, wykonanie badań wewnętrznych i ktg itd. Może mieć własny gabinet i przyjmować w nim przyszłe mamy – jest to związane ze stopniowym odchodzeniem od nadmiernej medykalizacji porodu i przebiegu ciąży. Nie każda ciąża jest przecież patologią i nie wymaga szczegółowego monitorowania. Oczywiście położna prowadząca ciążę, współpracuje z ginekologiem i w razie jakichkolwiek wskazań, od razu nas do niego przekieruje.
Ginekolog…
Na pierwszy rzut oka prowadzenie ciąży przez ginekologa wydawać by się mogło bardziej zasadnicze. Sam fakt, że jest to lekarz – daje nam poczucie bezpieczeństwa, opieki na najwyższym poziomie i poczucia, że znalazłyśmy się w najlepszych rękach. Ponadto wiele kobiet decyduje się na wizyty w prywatnym gabinecie ginekologicznym, gdyż dodatkowo poprawia to komfort psychiczny – być może będziemy wtedy traktowane z większą uwagą, precyzją, delikatnością itd., niż jakbyśmy chodziły do lekarza przyznanego nam przez NFZ. Jest w tym logika (płacę więc oczekuję) i kobiety, które mogą sobie na to finansowo pozwolić, zazwyczaj decydują się na prywatne prowadzenie ciąży. Jednak za ten „luksus” musimy sporo płacić. Koszt jednej wizyty waha się od ok. 100 zł wzwyż i dodatkowo pokrywamy koszty wszystkich zlecanych badań. Ginekolog, faktycznie gwarantuje nam swoimi kwalifikacjami, specjalnościami, praktyką i doświadczeniem bardzo kompetentną opiekę, jednak jest ona ściśle medyczna. Poza najważniejszymi kwestiami z tego zakresu, zazwyczaj nie otrzymujemy dodatkowej wiedzy ogólniej, a przecież ciąża, poród i połóg to jedna wielka niewiadoma dla przyszłej mamy. Ponadto są to kwestie bardzo delikatne, silnie związane z psychiką i fizjologią kobiety, która może czuć się przerażona i przytłoczona nadmiarem zmian, jakie będą zachodziły w jej ciele, a także wszystkimi informacjami, które musi zgłębić, aby jej i dziecku było jak najlepiej.
czy może jednak położna…?
W większości przypadków, to właśnie położna odbiera poród więc dlaczego miałaby nie prowadzić ciąży? Poza specjalistycznymi umiejętnościami medycznymi związanymi z przebiegiem ciąży, porodem i połogiem, położna posiada również wiedzę na temat edukacji kobiet w zakresie pielęgnacji, opieki i wszystkich innych ważnych elementów nieodłącznie wiążących się z ciążą. To właśnie położna prowadzi zajęcia ze szkoły rodzenia i przygotowuje przyszłe mamy na tę najważniejszą chwilę w ich życiu. W momencie, gdy kobieta zdecyduje się od samego początku na prowadzenie ciąży przez położną, zapewnia sobie już od samego początku merytoryczne, fizyczne i psychiczne przygotowanie do nadciągających wielkich zmian, które zmienią jej życie w każdym aspekcie. Edukacja przyszłej mamy będzie związana między innymi z: wiedzą na temat szkoły rodzenia, wybraniem miejsca porodu i jego przebiegu, odpowiednią dietą, łagodzeniem dolegliwości ciążowych i poporodowych, etapami prawidłowego rozwoju dziecka, psychicznym przygotowaniem i zminimalizowaniem obaw przyszłej mamy, ćwiczeniami mięśni Kegla itd. Ostatni przykład pokazuje, że opieka położnej jest naprawdę bardzo wszechstronna, gdyż ćwiczenia mięśni miednicy minimalizują ryzyko poporodowego nietrzymania moczu i wzmacnianie ich jest bardzo istotne. Taka wiedza bardzo się przyda młodej mamie. Ponadto, gdy zaczynamy współpracę z położną już od samego początku, nawiązuje się więź, która daje poczucie bezpieczeństwa, komfortu i spokoju podczas porodu, gdyż jest przy nas osoba, którą znamy i która nas w pełni przygotowała na ten niezwykły moment. Udowodniono, że panie, które czują się komfortowo w trakcie porodu – łatwiej i szybciej przez niego przechodzą.
Prowadzenie ciąży przez położną jest także tańsze niż w przypadku ginekologa – ok. 40-70 zł i raz w trymestrze bądź w razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości kobieta kierowana jest do specjalisty położnika-ginekologa i na badanie USG. Nie wszystkie jednak panie mogą korzystać z tego typu przygotowania do ciąży. Położna może ją prowadzić, jeśli ciąża jest fizjologiczna przebiega prawidłowo. Wszelkie wskazania do obserwacji lekarskiej, wykluczają tę formę. Kobiety, które spodziewają się bliźniąt, wcześniej poroniły, u których dziecko jest w ułożeniu miednicowym, kiedy pojawiały się krwawienia w trakcie ciąży nie muszą być prowadzone przez lekarza.
Prowadzenie ciąży przez położną jest bardzo popularne w wielu państwach, np. Wielkiej Brytanii lub Holandii, co potwierdza, że ma wiele zalet. Na taką formę „przygotowań”
Możemy zdecydować się w każdej chwili – zarówno na początku, jak i w trakcie ciąży. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i zastanowić się nad wyborem mniej medycznej, a za to bardziej przyjaznej kobiecie, formie edukacji okołoporodowej.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy