W czasie ciąży należy chodzić nie tylko do ginekologa. Jakie są inne ważne wizyty lekarskie w czasie ciąży?
Ciąża to okres, w którym kobiety cieszące się dobrym zdrowiem i nie uczęszczające do tej pory zbyt często do lekarza mogą poczuć się przytłoczone ilością koniecznych badań. Wizyty lekarskie w tym czasie niekiedy nie ograniczają się do rutynowych kontroli ginekologicznych. Sprawdź jakie wizyty lekarskie mogą Cię czekać w ciągu tych 9 miesięcy.
W trakcie ciąży kobiecie przysługuje szereg badań (ich rodzaj uzależniony jest od etapu ciąży, na którym znajduje się ciężarna) zleconych przez ginekologa, które powinna w tym czasie wykonać. Należą do nich m.in. badanie moczu, krwi, poziom cukru, badanie piersi, pomiar ciśnienia, badanie wysokości dna macicy, cytologia. Zmiany hormonalne w organizmie kobiety mogą jednak spowodować, że wizyty lekarskie nie ograniczą się do okresowych konsultacji ginekologicznych. W niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta u innego specjalisty.
Problemy z zębami w ciąży
Niekiedy ciąża zmusza niektóre kobiety do częstszych wizyt stomatologicznych. Wiele z nich skarży się w tym okresie na szybsze psucie zębów i powstającą próchnicę. Może wiązać się to z porannymi wymiotami oraz częstszym podjadaniem słodkich lub kwaśnych przekąsek, co sprzyja pojawieniu się próchnicy. Zmiany hormonalne mogą powodować również przekrwienie i nadwrażliwość dziąseł. Tego typu problemów nie należy bagatelizować. Opisane objawy mogą przyczynić się do powstania stanów zapalnych. Natomiast bakterie z nieleczonych zębów szkodzą zarówno przyszłej mamie jak i dziecku, a w skrajnych przypadkach zaniedbania mogą doprowadzić do poronienia lub infekcji. Leczenie stomatologiczne ciężarnej (obejmujące np. leczenie kanałowe) objęte jest refundacją z NFZ. Podczas wizyty u stomatologa warto jednak zrezygnować z wykonywania zdjęć RTG – chyba, że wybrany gabinet stosuje specjalne osłony na brzuch, które chronią dziecko przed szkodliwym promieniowaniem.
Konieczna wizyta u dermatologa
Zmiany w poziomie hormonów w okresie ciąży mogą negatywnie odbić się również na stanie cery kobiety i czasami niezbędna okazuje się wizyta u dermatologa. Zwiększony poziom estrogenów może powodować aktywność gruczołów łojowych i sprzyjać powstawaniu zmian skórnych. We wczesnym etapie ciąży – w szczególności w pierwszym trymestrze może wystąpić trądzik (na twarzy, plecach, ramionach). Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, które już przed okresem ciąży skarżyły się na nadmierną produkcję sebum. Posiadaczki cery suchej często skarżą się natomiast na jeszcze większe jej przesuszenie. U wielu kobiet w ciąży pojawiają również się w tym czasie przebarwienia na twarzy. Wynika to z tego, że czasie ciąży skóra kobiety staję wrażliwa, podatna na alergie i promieniowanie słoneczne. W przypadku pojawienia się przebawień należy udać się do dermatologa w celu podjęcia odpowiedniego leczenia i zapobiegania nawrotom. Nie zaleca się natomiast stosowania preparatów czy tabletek na własną rękę, ponieważ mogą one wywołać niepożądaną alergię.
TAGI: ciąża, cera, zajść w ciążę, badania w ciąży
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy