Usuwanie zębów w ciąży
Często słyszy się, że kobieta w ciąży nie powinna chodzić do dentysty, ponieważ zabiegi stomatologiczne w tym okresie mogą być niebezpieczne dla płodu. O ile nie wszystkie są zalecane podczas ciąży, to wizyty u dentysty są wtedy konieczne!
Ciąża nie sprzyja zdrowiu jamy ustnej, a nieleczony bolący ząb może wywołać dużo więcej szkody, niż unikanie stomatologa z powodu nieprawdziwych stereotypów, które od zawsze krążą wokół błogosławionego stanu. Sprawdź, czy usuwanie zębów i inne zabiegi dentystyczne mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.
Ciąża negatywnie wpływa na stan uzębienia
Temat higieny i problemów z zębami jest bardzo często poruszany w związku z ciążą oraz po narodzinach dziecka i nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to bezwzględnie wspaniały okres z życia każdej kobiety, podczas którego wręcz kwitnie się i promienieje. Niestety ciąża ma też swoją ciemniejszą stronę i nie da się ukryć, że w tym czasie stan uzębienia nieubłagalnie na nią przechodzi i nawet potrafi zostać tam nieco dłużej… Po porodzie wiele kobiet wyraźnie obserwuje u siebie liczne problemy związane z zębami i całą jamą ustną. Dlaczego tak się dzieje?
Podczas ciąży zachodzą w organizmie kobiety duże wahania hormonalne i nie są one niestety korzystne dla naszego uzębienia. Zmienia się pH jamy ustnej, które powoduje zwiększone ryzyko infekcji. Dochodzi do rozpulchnienia dziąseł przez co stają się znacznie wrażliwsze i podatniejsze na urazy. Trzeba pamiętać, aby delikatnie szczotkować zęby, aby nie powodować krwawień i najlepiej wymienić na ten czas szczoteczkę, na taką o bardziej miękkim włosiu. Ponadto poranne mdłości i wymioty, a także specyficzne upodobania dietetyczne (ochota na kwaśne, słodkie) sprzyjają próchnicy i drobnoustrojom.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
O zęby trzeba dbać zawsze, nie tylko szczotkując je najlepiej po każdym posiłku, ale i odwiedzając regularnie dentystę. To nam pozwoli utrzymać ich stan na dobrym poziomie i uniknąć niespodziewanych i bolesnych niespodzianek. Profilaktyka w tym zakresie jest niezbędna. Jeśli planujemy w najbliższym czasie zajście w ciążę i powiększenie rodziny to warto najpierw odwiedzić dentystę, aby sprawdził, czy żaden z naszych zębów nie wymaga leczenia. Jeśli tak, zrobić to jeszcze przed zajściem w ciążę. Po pierwsze dobry stan uzębienia i jamy ustnej przed ciążą to mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się problemów dentystycznych, gdy już w nią zajdziemy. Po drugie ciąża to specyficzny czas, w trakcie którego wszelkie przyjmowane leki, a także różnego rodzaju zabiegi muszą być pod kontrolą, w szczególności, gdy jest to pierwszy i ostatni trymestr ciąży. Niestety nie na wszystko mamy wpływ i bolący ząb może zacząć nam poważnie dokuczać, w momencie, kiedy wiemy już, że zostaniemy mamami. Co wtedy zrobić?
Usuwanie zębów podczas ciąży
Po pierwsze, zawsze powinnyśmy poinformować stomatologa, że jesteśmy w ciąży, a najlepiej skonsultować to również z ginekologiem prowadzącym naszą ciążę. Nawet, jeśli jeszcze nie jesteśmy tego pewne, ale mamy takie podejrzenia lub wiemy, że mogło dojść do zapłodnienia – powiedzmy o tym dentyście. Leczenie zębów w pierwszym trymestrze nie jest najlepszym pomysłem, chociaż czasem stan infekcji jest tak zaawansowany, że nie mamy wyjścia. Jeśli mamy możliwość przełożenia leczenia, czy innych zabiegów, bo nie są akurat niezbędne – zróbmy to. Kiedy jednak ból zęba jest silny, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza, ponieważ każda infekcja w organizmie matki może mieć wpływ na zdrowie i życie nienarodzonego dziecka. Nim udamy się dentysty, pamiętajmy koniecznie o tym, że środki przeciwbólowe, które zwykle przyjmuje się na własną rękę (zawierające ibuprofen, paracetamol) mogą poważnie zaszkodzić naszemu dziecku. Dlatego od razu udajmy się do dentysty.
Generalnie w trakcie ciąży można wykonywać większość zabiegów dentystycznych. Stomatolog używa wtedy takich środków, które nie powodują obkurczania się naczyń krwionośnych. Teoretycznie znieczulenie nie powinno wpływać na zdrowie dziecka, ale nigdy nie mamy pewności, czy przypadkiem nie przeniknie przez łożysko. Ponadto, gdy przy bólu zęba wywiąże się poważna infekcja, wtedy trzeba będzie podać taki antybiotyk, który nie zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Jeśli jest możliwość przełożenia zabiegu to warto poczekać do drugiego trymestru. Wtedy maleje ryzyko wystąpienia krwawienia i ewentualne przeniknięcie środka znieczulającego do łożyska nie jest już tak niebezpieczne dla płodu, jak w pierwszym trymestrze, w którym kształtują się wszystkie najważniejsze funkcje życiowe u malucha. Jednak kiedy wystąpi silny stan zapalny należy bezwzględnie wyrwać ząb, nawet jeśli będzie to przed 12 tygodniem ciąży. Nieleczona infekcja powoduje silny ból, a niektóre środki przeciwbólowe w ciąży są bardzo niebezpieczne dla dziecka oraz stan zapalny może rozwinąć się także w macicy, co bezpośrednio zagraża życiu płodu.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy