Trądzik kobiet w ciąży. Przyczyny, pielęgnacja skóry, leczenie.
Ciąża to czas, kiedy w organizmie dochodzi do jednej wielkiej huśtawki hormonów. Niesie to często wiele zewnętrznych korzyści dla kobiecego wyglądu – stąd też wzięło się powiedzenie, że przyszła mama wygląda kwitnąco. Poprawa cery, stanu włosów sprawia, że wiele pań czuje się naprawdę pięknie w tym okresie. Niestety nie wszystkie młode mamy mogą to potwierdzić, a czasem wręcz przeciwnie – dochodzi do znacznego pogorszenia się stanu cery, a nawet pojawienia trądziku.
Wszystkiemu winne hormony. Liczne wypryski na twarzy ciężarnych kobiet związane są przede wszystkim z podwyższonym poziomem progesteronu lub prolaktyny. Dochodzi wtedy do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum, co staje się przyczyną pogorszenia cery i przetłuszczania włosów. Problem po ciąży powinien ustąpić, jednak w przypadku, gdy trądzik jest spowodowany podwyższonym poziomem prolaktyny, to kłopoty z wypryskami mogą utrzymywać się aż do końca okresu karmienia piersią.
Jak leczyć trądzik w ciąży?
Jest to kwestia bardzo problemowa, ponieważ stosowanie większości leków doustnych, kremów, maści itd. jest w tym okresie zabronione, w szczególności, jeśli chodzi o leki z grupy tetracyklin, a także preparatów zawierających tretion, kwas salicylowy, izotretinoinę, triklosan. Ponadto w tym okresie nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających z wykorzystaniem kwasów, a także trzeba zwracać uwagę na skład maści i kremów.
W momencie, gdy same nie możemy poradzić sobie z wypryskami warto udać się wtedy do dermatologa. W pierwszej kolejności trzeba poinformować go, że jesteśmy w ciąży bądź staramy się o dziecko. W przypadku silnego stanu zapalnego na twarzy lekarz najprawdopodobniej odradzi nam chwilowe plany powiększenia rodziny, tak aby do tego czasu podjąć próbę wyleczenia trądziku. Gdy stosowane będą leki z grupy tetracyklin lub retinoidów, które powodują wady wrodzone u płodu, lekarz z pewnością doradzi korzystanie z kilku metod antykoncepcyjnych.
Jeśli już jesteśmy w ciąży, dermatolog zaproponuje nam takie preparaty, które nie będą zagrażały zdrowiu i życiu dziecka. Zawsze należy pamiętać o codziennej higienie twarzy – dokładne oczyszczanie za pomocą środków opartych na delikatnych, naturalnych składnikach, np. woda termalna. Dermatolog pomorze dobrać nam środki ograniczające wydzielanie sebum – przeznaczone do cery trądzikowej zawierające np. cynk, zieloną herbatę, olejki z drzewa herbacianego, glinkę, drożdże, aloes, które działają antybakteryjne i przeciwzapalnie. Ważna jest także dieta i unikanie produktów, które mogą podrażniać cerę, np. ostre potrawy, nadmiar słodyczy, nabiału, glutenu.
TAGI: trądzik w ciąży, ciąża
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy