Poród przedwczesny. Przyczyny i Objawy.
O przedwczesnym porodzie mówimy, w momencie, gdy kobieta zaczyna rodzić między 24 a 37 tygodniem ciąży. Jest to bardzo niekorzystne i niebezpieczne dla dziecka, ponieważ może spowodować poronienie lub poważne wady rozwojowe. Jakie są przyczyny i objawy przedwczesnego porodu?
Wcześniaki przychodzą na świat z niską masą urodzeniową i mogą mieć różne deficyty w zakresie rozwoju, m.in. niewydolność oddechową, zaburzenia neurologiczne, retinopatię rozwojową itd. Przenosi się je od razu do inkubatora, który zastępuje brzuch mamy. Są w nim chronione przed bakteriami, odpowiednio dogrzewane i dotleniane. Dzisiaj ryzyko zgonu dziecka jest mniejsze, niż jeszcze kilkanaście lat temu, jednak wciąż istnieje. Wiele zależy od szybkiej interwencji lekarza i etapu zaawansowania ciąży. Im wcześniej rozpocznie się przedwczesny poród, tym jest to bardziej niebezpieczne dla dziecka.
Przyczyny przedwczesnego porodu mogą być bardzo różne:
– wiek kobiety
– cukrzyca
– ciąża mnoga
– mięśniaki macicy
– infekcje pochwy
– nadciśnienie
– choroby przenoszone drogą płciową
-anemia
-wady anatomiczne macicy
-problemy z łożyskiem
Przyczyniać się do niego może również nieodpowiedni tryb życia w trakcie ciąży. Panie, które o siebie nie dbają są dużo bardziej narażone na urodzenie wcześniaka. Palenie papierosów, picie alkoholu, duża ilość stresu, zła dieta, przepracowanie, przemęczenie – wszystkie te elementy mogą wpłynąć na przedwczesny poród. W związku z tym tak istotna jest poprawa stylu życia podczas ciąży i regularne badania prenatalne, które mogą zapobiec przyspieszeniu terminu porodu. W przypadku, gdy kobieta jest świadoma, że może grozić jej przedwczesny poród, musi stosować się do zaleceń lekarza – zazwyczaj oznacza to niewykonywanie żadnego wysiłku fizycznego i leżenie.
Jakie są objawy przedwczesnego porodu?
Niepokój powinny wzbudzić pojawiające się upławy, krwawienie, czy skurcze. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Objawy porodu przedwczesnego, którego lekarz ma szansę jeszcze wstrzymać lub opóźnić:
– 4-7 skurczów na godzinę
– rozwarcie szyjki macicy poniżej 3 cm
– skrócenie szyjki o 60%
W takim wypadku pacjentce zaleca się leżenie i odpoczynek, a także podaje się środki hamujące skurcze macicy.
Objawy porodu przedwczesnego, którego lekarz nie jest w stanie już powstrzymać:
– ponad 8 skurczów na godzinę
– rozwarcie szyjki macicy powyżej 3 cm
– skrócenie szyjki o 80%
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy