Pole magnetyczne zwiększa ryzyko poronienia
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszych czasach bez dostępu do laptopa, tableta lub smartfona. Z pewnością korzystanie z tych urządzeń znacznie ułatwia nam codzienność, jednak jak dowodzą liczne badania może mieć też negatywny wpływ na stan naszego organizmu. Od lat przeprowadzane są różnorodne projekty badawcze dotyczące wpływu emitowania fal elektromagnetycznych na zdrowie człowieka. Jedne z ostatnich dowiodły, że mogą one również niekorzystnie oddziaływać na prawidłowy przebieg ciąży. Okazuje się, że u kobiet, które są narażone na silniejsze promieniowanie elektromagnetyczne występuje większe ryzyko poronienia.
Najnowsze doniesienia
Nie tyle samo promieniowanie może mieć negatywne skutki na przebieg porodu jak jego szczególnie wysokie nasilenie. Najnowsze badania przeprowadzone na uniwersytecie kalifornijskim na grupie ponad 900 badanych wykazały, że u tych kobiet, które były wystawione na silniejsze dawki promieniowania elektromagnetycznego ryzyko poronienia znacznie wzrosło. Badania dowiodły, że głównymi źródłami promieniowania elektromagnetycznego są nie tylko telefony komórkowe, tablety czy transmitery sieci Wi-fi, ale także urządzenia elektryczne codziennego użytku np. suszarki, żelazka czy zmywarki. Ryzyko poronienia występuje w szczególności u tych kobiet, które są narażone na stosunkowo silne dawki promieniowania w ciągu dnia. W badaniu uczestniczki podzielono na 4 grupy określone na podstawie przedziałów promieniowania, na które były narażone w przeciągu doby. Pierwsza grupa dotyczyła przedziału poniżej dwóch i pół miligaussa (mG) na dobę, druga – pomiędzy 2,5-3,6 mG, trzecia – 3,7-6,2 mG, czwarta natomiast narażona była na najwyższy stopień promieniowania, który przekraczał 6,3 milligausa na dobę. W przypadku tej ostatniej grupy ryzyko przedwczesnego porodu znacznie rosło w porównaniu z poprzednimi. Nie zaobserwowano natomiast nasilenia ryzyka w grupie, w której poziom promieniowania mieścił się w przedziale poniżej 2,5 mG.
Skąd bierze się ryzyko?
Rozwijające się w łonie matki dziecko jest szczególnie wrażliwe na oddziaływanie fal elektromagnetycznych co wynika z cieńszej czaszki oraz szybszych podziałów komórkowych. W efekcie może mieć to negatywny wpływ na rozwój dziecka lub niekiedy doprowadzić do poronienia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by zachować dystans między organizmem a źródłem promieniowa, a kobiety w ciąży w szczególności powinny zastosować się do tego zalecenia. W miarę możliwości powinno unikać się długotrwałego przetrzymywania telefonów, tabletów bądź laptopów bezpośrednio na ciele lub w okolicy brzucha ciężarnej. Warto stosować specjalne podkładki bądź słuchawki, które pozwolą trzymać urządzenia w odpowiedniej odległości, nie narażając w tak dużym stopniu organizmu kobiet jak i malca na oddziaływanie elektromagnetyczne. Obecnie na rynku dostępne są specjalne urządzenia, które pozwalają uchronić się przed jego negatywnym wpływem – np. w Polsce dostępny jest koc chroniący przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
TAGI: pole magnetyczne w ciąży, fale elektromagnetyczne a ciąża
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy