Nietrzymanie moczu w ciąży – przyczyny i jak temu zaradzić?
Podczas ciąży kobiety narażone są na różne dolegliwości związane z licznymi zmianami, jakie zachodzą w tym czasie w ich organizmie. Jedną z nich jest nietrzymanie moczu w trakcie ciąży, a także po porodzie.
Nie musi się pojawić, ale wiele pań dotyka ten problem. Ma to ścisły związek ze zmianami hormonalnymi, uciskaniem nienarodzonego dziecka na pęcherz ( w szczególności pod koniec trzeciego trymestru), a także rozluźnieniem mięśni miednicy. Wiele młodych mam nie jest przygotowanych na tego typu problem, ponieważ nietrzymanie moczu łączy się przede wszystkim z przypadłościami podeszłego wieku. Niestety w trakcie ciąży znacznie wzrasta prawdopodobieństwo problemów z popuszczaniem moczu w różnych sytuacjach. Ma to najczęściej charakter wysiłkowy (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu) i przytrafia się podczas nagłego spięcia mięśni podczas, np. śmiechu, kichania, kaszlu, ćwiczeń itp. Osłabione mięśnie miednicy, a także parcie płodu na pęcherz moczowy powoduje niekontrolowane wycieki płynu. Po porodzie w ciągu kilku miesięcy problem powinien sam ustąpić, kiedy hormony wrócą do normy, a wraz z nimi napięcie mięśniowe miednicy. Jeśli jednak nietrzymanie moczu nadal będzie uprzykrzało nam życie, warto zgłosić się z tym problemem do lekarza.
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu najlepszym rozwiązaniem są ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Profilaktyka w tym zakresie przynosi najlepsze efekty, ponieważ zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki temu uzyskamy kontrolę nad naszym ciałem i zmniejszymy ilość krępujących sytuacji w tym zakresie. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Można robić to w toalecie, podczas siusiania, ale w trakcie ciąży kobieta jest bardziej narażona na infekcje, a niepełne wyzbycie się moczu z pęcherza może je niestety powodować. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ćwiczenie ich w każdej wolnej chwili, gdyż jest to niezauważalna czynność i bardzo prosta. Na pare sekund wystarczy napinać mięśnie, tak jakbyśmy chciały powstrzymać się przed oddaniem moczu. Ważne, aby wykonywać to regularnie i systematycznie, bo jedynie w ten sposób przyniosą oczekiwany efekt. Ponadto warto pomyśleć o tym jeszcze przed zajściem w ciążę, ponieważ silne mięśnie Kegla, to nie tylko zminimalizowanie ryzyka wysiłkowego nietrzymania moczu, ale również łatwiejszy poród i intensywniejsze doznania seksualne dla obojga partnerów.
Jeśli problem nietrzymania moczu jednak się pojawi, będzie bardzo dokuczliwy lub nie zniknie do ok. 6 miesięcy po porodzie należy udać się do lekarza. Jest to krępujący problem, o którym często kobiety wstydzą się mówić, ale nieleczony bywa przyczyną silnego dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Jedną z metod leczenia, którą może zaproponować lekarz jest pessaroterapia. Pessar to specjalny, silikonowy krążek, który umieszcza się wewnątrz pochwy. Jest on utrzymywany przez mięśnie miednicy. Przy nietrzymaniu moczu ma za zadanie zapobiec w otwieraniu górnej cewki moczowej. Można go nosić całodobowo lub tylko wybiórczo – wszystko zależy od charakteru i intensywności problemu, z jaką zmaga się kobieta.
Aby zmniejszyć dolegliwości związane z popuszczaniem moczu, warto przestrzegać kilku zasad:
-unikać napojów moczopędnych,
-korzystać z toalety jak tylko odczuwamy taką potrzebę,
– przed każdym wyjściem z domu korzystać z toalety,
-korzystać ze specjalnych wkładek, które pochłaniają wilgoć i nieprzyjemny zapach
Ponadto należy pamiętać o dokładnej higienie osobistej, ponieważ nietrzymanie moczu sprzyja infekcjom bakteryjnym, a te są przyczyną różnych chorób, które mogą stwarzać zagrożenie dla płodu.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy