Ciąża stanowi szczególny okres w życiu kobiety, w czasie którym wzrasta zapotrzebowanie na suplementację dodatkowych witamin i składników odżywczych. Ich odpowiedni poziom stanowi wsparcie prawidłowego rozwoju maluszka i dobrego samopoczucia przyszłej mamy.
Podstawą suplementacji powinna być zbilansowana dieta, jednak dostarczenie na co dzień odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów nie zawsze jest możliwe. Wówczas warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie. Od jakiego momentu ciąży wskazane jest przyjmowanie dodatkowych składników odżywczych? Rozwiewamy wątpliwości jakie suplementy w ciąży są wskazane.
Jakie składniki są podstawą suplementacji w okresie ciąży?
Według zaleceń specjalistów w okresie ciąży wskazane jest przede wszystkim stosowanie preparatów z wysoką zawartością foliany, witaminy D, DHA, jodu oraz choliny. Foliany – a więc kwas foliowy powinien być dostarczany wraz z witaminami z grupy B – tzn. B6, B12, które wspierając właściwy metabolizm. Dodatkowo po stwierdzeniu niedoboru danych mikroelementów wskazana jest dodatkowa suplementacja (np. żelaza, magnezu).
Od kiedy przyjmować dodatkowe suplementy w ciąży?
Jeśli ciąża jest planowana, suplementację kwasu foliowego powinniśmy przyjmować przez cały okres starań o dziecko, min. 6 tygodniu przed poczęciem. Jeśli natomiast wieść o dziecku nas zaskoczy, zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego możliwe jak najszybciej – najlepiej tuż po pozytywnym wyniku na teście ciążowym. Nawet jeśli ciąża nie zostanie potwierdzona, przyjęta dawka witamin i mikroelementów nam nie zaszkodzi. Jej niedobór może natomiast skutkować wieloma nieprawidłowościami – m.in. wadami cewy nerwowej u płodu, porodem przedwczesnym lub odklejaniem łożyska.
Istotne znacznie odgrywa również stosowanie choliny – odgrywającej bardzo ważną rolę w rozwoju układu nerwowego dziecka, zwłaszcza hipokampu oraz warunkuje właściwe ukrwienie łożyska i pracę wątrobę mamy. Ponadto cholina zapobiega występowaniu wad rozwojowych, redukując poziom homocysteiny.
Bardzo ważnym elementem suplementacji w okresie ciąży jest również witamina D. Większość z nas cierpi na niedobór tej witaminy, zwłaszcza w okresie zimowym. Zalecaną dawką w przypadku zbyt małej ilości witaminy D jest 1500-2000 jednostek na dobę. Stosowanie witaminy D w okresie ciąży zapobiega występowaniu krzywicy u dziecka oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznego stanu przedrzucawkowego u matki. Suplementację witaminy D zaleca się od II trymestru ciąży, niemniej wskazane jest również jej przyjmowanie na początkowym etapie ciąży.
Od początku ciąży warto również suplementować jod, który odpowiedzialny jest za właściwe kształtowanie się układu nerwowego u dziecka i jego prawidłowy rozwój neuropsychologiczny. Żelazo, którego niedobory mogą stanowić ryzyko anemii i porodu przedwczesnego należy również suplementować w okresie ciąży. Wskazane jest jednak jego suplementowanie dopiero po ukończeniu 8 tygodnia w ciąży, w początkowym etapie może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu.
Ostatnim bardzo ważnym składnikiem jest kwas DHA – który pozytywnie wpływa na rozwój centralnego układu nerwowego dziecka. Największe jego stężenie znajduje się w tłustych rybach – w której nasza dieta jest niestety często uboga. Dlatego wszystkim ciężarnym zaleca się przyjmowanie odpowiedniej dawki tego pierwiastka – najlepiej od początku ciążą, a przynajmniej od drugiego trymestru.
Większość składników odżywczych warto stosować już od początku ciąży, a niektóre nawet w okresie starań o dziecko. Aktualnie na rynku dostępne są specjalne preparaty zawierające odpowiednie dawki wszystkich wspomnianych składników – warto zapytać lekarza o radę. W przypadku wysokich niedoborów któregoś z nich, być może wskazana będzie dodatkowa suplementacja. Stosowanie w okresie ciąży jakichkolwiek dodatkowych suplementacji powinno być jednak konsultowane z naszym lekarzem prowadzącym ciążę.
Przeczytaj także:
Inteligentny monitor płodności na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych – Planowanie ciąży nigdy jeszcze nie było tak proste
Komputer cyklu cyclotest myWay do prognozowania dni płodnych i owulacji metodą temperaturowo-objawową