Jak rodzić? W wodzie, na kucki, na leżąco? Jaka jest najlepsza i najzdrowsza pozycja w czasie porodu?
Przyjęcie odpowiedniej pozycji w czasie porodu może znacznie usprawnić jego przebieg oraz złagodzić dolegliwości bólowe, a nawet skrócić czas jego trwania. Najczęściej prezentowana pozycja leżąca nie zawsze okazuje się najbardziej korzystna dla kobiety. Wiele lekarzy zaleca, by w trakcie trwania porodu być aktywnym – siadać, kucać, chodzić – tak by znaleźć najbardziej komfortowe dla siebie ułożenie.
Pozycje wertykalne vs pozycje horyzontalne
Panuje zgoda co do tego, że pozycje pionowe, czyli wertykalne potrafią znacznie ułatwić działanie rodzącej kobiecie. Gdy kobieta stoi, panująca wówczas grawitacja pomaga dziecku przejście przez kanał rodny. Dodatkowo taka pozycja nasila występowanie skurczy porodowych, a ucisk główki dziecka sprzyja rozwieraniu się szyjki macicy. W przypadku pozycji leżącej zazwyczaj dziecko trudniej przedostaje się przez drogi rodne, skurcze nie są tak skuteczne, a kobieta doświadcza większych dolegliwości bólowych. ,,Leżenie plackiem” ułatwia jedynie sytuację osoby przyjmującej poród.
Przyjęcie odpowiedniej pozycji często jest też uzależnione od fazy porodu – nieco inne pozycje są zalecane w pierwszym i drugim okresie.
Pierwszy okres porodu
W tym okresie zaleca się najczęściej pozycję pionową, lub siedzącą– na krześle, łóżku, podłodze. Niekiedy zachęca się kobietę do przyjęcia pozycji w klęku podpartym (na czworaka), aby móc wykonać wówczas masaż krzyża. W przypadku dużego przemęczenia organizmu , pomiędzy skurczami zaleca się ułożenie się w pozycji na bok z podłożoną pod nogę poduszką. Często ulgę może przynieść również kołysanie się w przód i w tył, z boku na bok lub huśtanie się na dużej gumowej piłce. Poruszanie biodrami ułatwi ułożenie główki dziecka w kierunku kanału rodnego oraz zmniejszy dolegliwości bólowe.
Drugi okres porodu
Pozycja na ,,klęczki” z szeroko rozstawionymi nogami i wypiętymi pośladkami powoduje mniejszy nacisk główki dziecka na krocze, co zmniejsza możliwość jego pęknięcia. Ważne jest, by w czasie tej pozycji kobieta była asekurowana i podtrzymywana przez osobę jej towarzyszącą. Inną dogodną pozycją w tej fazie porodu jest pozycja na czworaka – kobieta wówczas klęczy, trzymając się rękoma szczebli łózka. Takie ułożenie może okazać się skuteczne w przypadku dużej wielkości dziecka. Dodatkowo też ułatwia kobiecie koncentrację na parciu, jednak osłabia występowanie skurczy. W czasie porodu można również ukucnąć, chwytając się rękoma np. brzegu parapetu bądź łóżka. Ułatwi to rozluźnienie mięśni i przyspieszy przedostawanie się główki dziecka przez kanał rodny. W takiej pozycji dziecko rodzi się samą siłą skurczy, dlatego ta pozycja uznawana jest za fizjologiczną pozycję porodową. Niektóre kobiety decydują się na poród w pozycji siedzącej – na fotelu, z nogami ułożonymi jak najbliżej pionu, jednak należy przy tym uważać, by stopy nie znalazły się wyżej niż kolana, gdyż wtedy kanał rodny skieruje się w kierunku góry. Co prawda, pozycja leżąca nie jest najbardziej optymalnym ułożeniem w czasie porodu, jeśli jednak kobieta decyduje sią nią rodzić, dobrze jeśli jest to pozycja na boku. Umożliwi to lepsze ruchy kości krzyżowej, niż w czasie leżenia na plecach .
TAGI: poród, pozycje w czasie porodu, pozycja w czasie porodu, jak rodzić, kanał rodny
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy