Czy można, należy ćwiczyć w ciąży?
Ruch i ćwiczenia w trakcie ciąży są jak najbardziej wskazane, co więcej, zmniejszają nieprzyjemne objawy, które mogą dotykać kobiety w tym okresie, a także wpływają zbawiennie na samopoczucie, kondycję, przygotowanie do porodu, a także będą dobrym podkładem do gubienia zbędnych pociążowych kilogramów.
Kobiety w ciąży często słyszą: „nie przemęczaj się teraz”, „musisz odpoczywać” „ i tak za chwilę zrobisz się gruba”. Są to nieaktualne teorie związane z okresem ciąży, która przecież nie jest chorobą! Jeśli tylko przebiega prawidłowo, a kobieta czuje się dobrze i zawsze była aktywna fizycznie nie ma żadnych przeciwskazań do uprawiania sportu. Ważne jest tylko to, by odpowiedzialnie podejść do tematu i ze zdwojoną ostrożnością, ponieważ pewne dyscypliny powinny zostać odłożone chwilowo na bok, a także intensywność ćwiczeń musi być dostosowana do samopoczucia, kondycji, a także zaawansowania ciąży.
W związku z tym najlepiej skonsultować nasze „ciążowe plany treningowe” z lekarzem oraz trenerem, którzy zwrócą uwagę na najważniejsze elementy i pomogą dobrać bezpieczną, przyjemną i najbardziej korzystną dla naszego zdrowia formę aktywności. Poziom intensywności związany jest również z etapem ciąży i konkretnym trymestrem, ponieważ, z wiadomych przyczyn, ruch w trakcie ostatniego trymestru jest dość ograniczony, natomiast podczas pierwszych trzech miesięcy mamy większe pole manewru ( nie ogranicza nas chociażby duży brzuch), aczkolwiek jest to okres, w którym statystycznie występuje najwięcej poronień więc również należy zachowywać wzmożoną ostrożność. Z tego względu najswobodniejszy czas na uprawianie sportów to okolice drugiego trymestru. Co oczywiście nie oznacza, że na początku i końcu ciąży powinnyśmy zrezygnować z ruchu, jednak powinien on być bardzo umiarkowany i kontrolowany.
Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę wiodła aktywny tryb życia i sport nie jest jej obcy może spokojnie go kontynuować jednak poziom wysiłku powinien zostać lekko obniżony. Długie i intensywne ćwiczenia nie są wskazane dla kobiet w ciąży, a już na pewno nie sporty wytrzymałościowe i ekstremalne. Jeśli do tej pory miało się z takimi styczność, należy je odłożyć na okres ciąży i poszukać alternatywnych rozwiązań, które będą bezpieczne dla zdrowia matki i dziecka. Nie należy również wybierać takich form aktywności, które są upadkowe, mogą powodować kontuzje lub będą grami zespołowymi. Należy zatem zapomnieć chwilowo o jeździe konnej, nartach, snowboardzie, wspinaczce górskiej, bieganiu maratonów itd. Jest jednak wiele innych dyscyplin, które będą idealnym rozwiązaniem dla aktywnej przyszłej mamy i przyniosą jej szereg korzyści z tytułu lepszego samopoczucia.
Dyscypliny wskazane dla kobiet w ciąży to przede wszystkim: pływanie, joga, pilates, nordic walking, spacery, ćwiczenia na orbitreku i steperze – wszystkie, które nie są związane z gwałtownym ruchem i zbyt dużą intensywnością. Bardzo dobry wpływ mają te aktywności, które rozciągają, poprawiają krążenie, odciążają kręgosłup i relaksują. Zawsze należy pamiętać także o rozgrzewce przed i po wysiłku fizycznym. Regularny ruch powoduje nadprodukcję endorfin, przez co poprawia się samopoczucie, z którym w okresie ciąży bywa różnie (wahania nastrojów związane z burzą hormonów);zmniejsza problemy z opuchnięciami, obrzękami, zaparciami, bólami kręgosłupa; wzmacnia mięśnie; dodaje energii. Warto również systematycznie ćwiczyć mięśnie Kegla, które będą zmuszone do ogromnego wysiłku podczas porodu.
Ruch i aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na każdym etapie życia, także podczas ciąży. Pomaga również w szybszym powrocie do formy po porodzie. Nie należy się jej bać, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w pierwszej kolejności powinno się je skonsultować z lekarzem, który pomoże dobrać nam najlepszą formę aktywności dostosowaną do zaawansowania ciąży i naszego samopoczucia.