CIĄŻA: Wymioty w ciąży. Co je powoduje i jak można je złagodzić? Czy można ich uniknąć?
Jesteś w ciąży i odczuwasz mdłości tuż o poranku, w ciągu dnia, a nawet wieczorami? Czujesz się wykończona wymiotami? Około 50% kobiet spodziewających się dziecka cierpi z powodu dolegliwości tego typu. Poznaj przyczyny ich występowania oraz dowiedz się jak można łagodzić przykre objawy.
Wymioty, obok zaniku miesiączki często są uznawane za jeden z pierwszych zwiastunów ciąży. Zazwyczaj pojawiają się ok. 4-6 tygodnia jej trwania i mijają wraz z końcem pierwszego trymestru. Niektóre kobiety jednak przez całe 9 miesięcy mogą odczuwać nudności. Skąd się właściwie biorą?
Przyczyny dolegliwości
Uznaje się, że występujące w ciąży wymioty i nudności wynikają ze wzrostu stężenia hormonu hcG (gonadotropiny kosmówkowej). Maksymalny poziom tego hormonu wzrasta ok 10 tygodnia ciąży i zazwyczaj właśnie wtedy wymioty są najbardziej nasilone. Dopatruje się także związku ze stężeniami hormonów takich jak: estradiol, progesteron, prolaktyna, estriol, TSH, T4 i T3 ( związane z przejściową nadczynnością tarczycy pojawiają się przy utrzymujących się wymiotach bez objawów typowych dla chorób tarczycy). Poza oddziaływaniem hormonalnym można wyróżnić także inne czynniki, które zwiększają występowanie nudności takie jak: młody wiek matki, nadwaga lub otyłość, pierwsza ciąża, występujące zaburzenia lipidowe (hipercholeterolemia, hipertrójglicerydemia), a także zaburzenia odżywiania przed ciążą. Występowanie wymiotów może nasilić również nadmierny stres i zmęczenie. Niektórzy uważają, że pełnią one funkcję mechanizmu obronnego po stronie organizmu, który zapobiega spożywaniu potencjalnie szkodliwych pokarmów, które mogłyby wywołać zatrucie w czasie ciąży.
Jak sobie radzić z wymiotami?
Niestety, nie da się zupełnie zapobiec występowaniu wymiotów. Skuteczność leczenia tych dolegliwości nie jest jeszcze zbadana. Istnieje jednak kilka sposobów łagodzenia nieprzyjemnych objawów:
– nie doprowadzaj do silnego uczucia głodu, ponieważ niski poziom cukru może wzmagać objawy;
– wzbogać dietę w białko i węglowodany – powodują one lepsze trawienie, zwalczają nasilenie nudności;
– nawadniaj się, pij dużo wody mineralnej;
– staraj się unikać zapachu i smaku jedzenia, które wywołuje u ciebie mdłości;
– unikaj raczej mocno pikantnych i smażonych potraw;
– zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne – zmęczenie może zaostrzać gorsze samopoczucie;
– pij imbirową herbatę ;
– zażywaj witaminy, by wyrównać środki odżywcze, być może cierpisz na ich niedobór;
TAGI: ciąża, wymioty w ciąży, nudności w ciąży, mdłości w ciąży
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy