Badanie CRP dla kobiet w ciąży. Dlaczego jest tak bardzo ważne?
Co to jest badanie CRP? Na czym polega? Jak interpretować wynik i dlaczego ważne jest, by wykonać je w ciąży? Masz podwyższone CRP? Sprawdź, co to może oznaczać.
Na czym polega badanie CRP?
Białko CRP jest to tzw. białko C-reaktywne, białko fazy ostrej, którego podwyższony poziom najczęściej sugeruje pojawienie się stanu zapalnego w organizmie spowodowanego miedzy innymi przez infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybiczne, choroby serca, choroby nowotworowe itd. Białko CRP produkowane jest przez wątrobę i jego stan rośnie, aby organizm mógł walczyć z infekcją. Jego poziom uzależniony jest również od różnych czynników , takich jak wiek, płeć, waga, a także od przyjmowanych leków, palenia papierosów, ciąży, obecnych lub przebytych chorób. W momencie wystąpienia stanu wirusowego poziom CRP może zacząć się gwałtownie wahać i to nawet w przeciągu paru godzin. Przedział referencyjny normy wynosi 0,08 – 3,1 mg/l, natomiast wyższe wartości świadczą, że pojawiła się jakaś zmiana w organizmie – najczęściej świadczy to o infekcji, lecz nie zawsze. CRP monitoruje się w szczególności w przypadku osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, autoimmunologiczne, nowotworowe, a także u kobiet w ciąży i małych dzieci.
Badanie CRP w ciąży
W ciąży poziom CRP w organizmie jest podwyższony, ale nie powinien przekraczać 10 mg/l. Jedynie pod koniec trzeciego trymestru może dodatkowo wzrosnąć. Badanie to wykonuje się zawsze, jeśli u kobiety istnieje podejrzenie wystąpienia infekcji. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieleczony stan zapalny może być groźny dla dziecka. W takiej sytuacji lekarz przepisuje antybiotyk o szerokim działaniu, ponieważ jeśli jest to infekcja, która rozwija się wewnątrz macicy, może przyczynić się do wcześniejszego pęknięcia pęcherza płodowego i odpływu wód płodowych, co stwarza niebezpieczeństwo dla życia dziecka. Podawanie antybiotyków w takim wypadku musi być pod ścisłą kontrolą, ponieważ każdy lek przyjmowany przez kobietę w ciąży, dostaje się również do organizmu malucha. Stąd też, jeśli wyniki CRP jest nieznacznie podwyższony, zaleca się kurację domowymi sposobami (w zależności od rodzaju infekcji), aby jak najmniej obciążać organizm matki i dziecka. Ponadto białko CRP walczy z wirusami, które zaatakowały organizm, dlatego jeśli stan zapalny nie jest zbyt silny, to organizm być może sam sobie z nim poradzi i go zwalczy.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy