Jak wyznaczyć termin zapłodnienia?
Moment poczęcia dziecka to chwila, kiedy komórka jajowa łączy się z nasieniem i zostaje zapłodniona. Wyznaczenie tego terminu nie jest wcale tak oczywiste, ponieważ nie musi być to dzień, w którym odbył się stosunek seksualny. Ma to związek z faktem, że plemniki mogą przeżyć w sprzyjających warunkach nawet kilka dni, dlatego do zapłodnienia może dojść później. Dla lekarzy znacznie ważniejsze jest ustalenie terminu rozwiązania, niż samego poczęcia. Bywa jednak, że przyszli rodzice chcą znać dokładną datę poczęcia, bądź matka ma problem z ustaleniem ojcostwa – w takiej sytuacji znajomość daty się przydaje. Czy da się ją dokładnie określić?
W przypadku ciąży należy rozróżnić dwa terminy: wiek ciąży i wiek zapłodnieniowy. Ten pierwszy oblicza się na podstawie daty ostatniej miesiączki i jest potrzebny do wyznaczenia daty porodu. Wykorzystuje się regułę Naegelego ( ciąża trwa 280 dni: 9 miesięcy kalendarzowych, a 10 księżycowych). W rzeczywistości jednak ciąża trwa 2 tygodnie krócej, czyli 266 dni, o ile cykle były regularne i trwały podręcznikowo, czyli 28 dni z owulacją przypadającą czternastego dnia.
Natomiast wiek zapłodnieniowy to moment, kiedy doszło do poczęcia i w przybliżeniu wypada on ok. 14 dni wcześniej niż wiek ciąży. Terminu poczęcia jednak nigdy nie możemy być w 100% pewni. Podaje się jedynie szacowaną, prawdopodobną datę, która może mieć granicę błędu paru dni w przypadku, gdy przyszła mama nieregularnie miesiączkowała. Ustalenie jej jest trochę łatwiejsze, kiedy cykl był od pewnego czasu dokładnie monitorowany np. za pomocą specjalnego monitora cyklu czy tzw. komputera cyklu i znana jest data owulacji, jednak nadal nie daje nam to całkowitej pewności w ustaleniu daty poczęcia. Trochę bardziej precyzyjne jest badanie ultrasonograficzne wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży. Lekarz dokonuje wtedy dokładnych pomiarów dziecka.
W Internecie dostępne są również kalkulatory zapłodnienia, w których samodzielnie możemy obliczyć przybliżoną datę poczęcia. Bierze się w nich pod uwagę datę rozpoczęcia cyklu i długość cyklu. W przypadku problemów z ustaleniem ojcostwa, dużo bardziej wiarygodne są w tym przypadku testy DNA na ojcostwo, niż ustalanie daty poczęcia.
TAGI: zapłodnienie, ciąża, komputer cyklu, monitor cyklu
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy