Jak obliczyć datę zapłodnienia przy nieregularnych cyklach?
Zapłodnienie to chwila, kiedy komórka jajowa łączy się z nierozerwalnie z nasieniem. Jednak nie musi być to dzień, w którym odbył się stosunek seksualny. Ma to związek z faktem, że plemniki mogą przeżyć w sprzyjających warunkach nawet kilka dni, dlatego do zapłodnienia może dojść później. W związku z tym ustalenie momentu poczęcia jest dość trudne, tym bardziej, gdy kobieta nieregularnie miesiączkuje – wtedy możemy mówić jedynie o prawdopodobnej/przybliżonej dacie.
W przypadku ciąży należy rozróżnić dwa terminy: wiek ciąży i wiek zapłodnieniowy. Ten pierwszy oblicza się na podstawie daty ostatniej miesiączki i jest potrzebny do wyznaczenia daty porodu. Wykorzystuje się regułę Naegelego ( ciąża trwa 280 dni: 9 miesięcy kalendarzowych, a 10 księżycowych). W rzeczywistości jednak ciąża trwa 2 tygodnie krócej, czyli 266 dni, o ile cykle były regularne i trwały podręcznikowo, czyli 28 dni z owulacją przypadającą czternastego dnia.
Natomiast wiek zapłodnieniowy to moment, kiedy doszło do poczęcia i w przybliżeniu wypada on ok. 14 dni wcześniej niż wiek ciąży. Terminu poczęcia jednak nigdy nie możemy być w 100% pewni. Podaje się jedynie szacowaną, prawdopodobną datę, która może mieć granicę błędu paru dni w przypadku, gdy przyszła mama nieregularnie miesiączkowała. Ustalenie jej jest trochę łatwiejsze, kiedy cykl był od pewnego czasu dokładnie monitorowany i znana jest data owulacji, jednak nadal nie daje nam to całkowitej pewności w ustaleniu daty poczęcia. Trochę bardziej precyzyjne jest badanie ultrasonograficzne wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży. Lekarz dokonuje wtedy dokładnych pomiarów dziecka. W Internecie dostępne są również kalkulatory zapłodnienia, w których samodzielnie możemy obliczyć przybliżoną datę poczęcia. Bierze się w nich pod uwagę datę rozpoczęcia cyklu i długość cyklu. W przypadku jednak, gdy kobieta nieregularnie miesiączkuje, ustalenie dokładnej daty zapłodnienia jest jeszcze bardziej utrudnione i należy polegać przede wszystkim na badaniu USG, w trakcie którego lekarz może podać prawdopodobną datę poczęcia, ale trudno mówić w takim wypadku o 100% pewności, co do konkretnego dnia.
TAGI: zapłodnienie, ciąża, jak zajść w ciążę, komórka jajowa
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy