Jak naturalnie wspomóc śluz płodny i poprawić jego jakość?
Śluz szyjkowy odgrywa w życiu kobiety bardzo ważną rolę. To on pomaga transportować plemniki w głąb kobiety, a także chronić je przed kwaśnym środowiskiem pochwy. Dzięki niemu zajście w ciążę możliwe jest w naturalny sposób, bez inseminacji.
Śluz szyjkowy produkowany jest przez szyjkę macicy przez cały okres cyklu, ale różni się od siebie w poszczególnych fazach konsystencją, kolorem, gęstością, zapachem itp. Na podstawie obserwacji tych zmian opiera się jedna z naturalnych metod antykoncepcji, ponieważ śledzi się wtedy zachodzące zmiany w cyklu owulacyjnym. Śluz płodny będzie produkowany w okresie zbliżonym do momentu owulacji. Jest wtedy najrzadszy, ponieważ ma umożliwić plemnikom jak najszybsze i najłatwiejsze przedostanie się do jajowodu i w efekcie zapłodnić komórkę jajową. Analogicznie, kiedy kobieta ma dni niepłodne śluz jest gęsty i uniemożliwia zapłodnienie.
Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki , śluz ma bardzo duże znaczenie w kwestii poczęcia, dlatego kobiety starające się o dziecko, często próbują wpłynąć nieco na jego jakość. Związana jest z tym odpowiednia dieta, która oddziałuje na wszelkie płyny ustrojowe w naszym organizmie. Przede wszystkim powinno być w niej dużo wody – minimum 2 litry spożywane w ciągu dnia. Organizm musi być dobrze nawodniony, aby prawidłowo funkcjonowała przemiana materii. Picie wody jest szczególnie istotne w dniach poprzedzających owulację, ponieważ powoduje to, sprzyjającą zapłodnieniu, konsystencję śluzu. Należy również pamiętać, że mocna herbata, czy kawa nie zastępuje wypicia wody. Wręcz przeciwnie. Kofeina powoduje odwodnienie organizmu, dlatego na każdą filiżankę kawy, powinna przypadać dodatkowa szklanka wody. Ponadto latem, kiedy jest gorąco, podczas aktywności fizycznej lub korzystania z sauny razem z potem traci się dużo wody, którą należy na bieżąco uzupełniać. Woda też bywa różna – mineralna, źródlana. Najlepsza jest oczywiście ta mineralizowana, o jak największej ilości składników mineralnych. Picie tylko wody źródlanej może powodować wypłukiwanie cennych mikroelementów, dlatego warto pić naprzemiennie wodę mineralną i źródlaną. Inny cenny napój, który może poprawić jakość śluzu płodnego to zielona herbata. Zawiera wiele antyoksydantów, dzięki czemu niszczy wolne rodniki, które zaburzają naturalny rytm organizmu, w tym funkcjonowanie układu rozrodczego i powodują poważne choroby. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zielona herbata, mimo tylu dobroczynnych właściwości, może również odwadniać organizm, dlatego nie wolno zapominać o piciu wody.
W diecie warto również pamiętać o jedzeniu dużej ilości warzyw, których ph ma charakter zasadowy. Środowisko pochwy jest kwaśne, przez co niekorzystne dla plemników. Duża ilość białka, nabiału i pszennego pieczywa powoduje zakwaszenie organizmu i negatywny wpływ na śluz płodny.
Na jakość śluzu źle oddziałują antybiotyki, które niszczą naturalną florę bakteryjną, dlatego zażywając je zawsze należy przyjmować probiotyki. Bardzo ważna jest również odpowiednia higiena intymna i środki, którymi się myjemy. Niektóre z nich, szczególnie te intensywnie perfumowane, mogą zaburzać naturalne ph pochwy. Ponadto noszenie zbyt obcisłej bielizny, uszytej ze środków syntetycznych, nie przepuszczających powietrza często przyczynia się do podrażnień i uczucia suchości.
Jednak dobra jakość śluzu płodnego to nie wszystko, aby zajść w ciążę. Równie ważna jest jakość i ruchliwość plemników. Jednym z rozwiązań są żele wspomagające zajście w ciążę jak PreFert (dawniej PreSeed) czy Conceive Plus, które wspomagają żywotność i aktywność plemników oraz ułatwiają plemnikom dotarcie do szyjki macicy.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy